Patate e ëmbël e pjekur me qepë të karamelizuar, proshutë dhe djathë dhie

Patate e ëmbël e pjekur me qepë të karamelizuar, proshutë dhe djathë dhie

Patatja e ëmbël e pjekur është një shoqërim perfekt për mish, peshk, perime dhe drithëra si orizi. Nëse edhe ju mendoni kështu, prisni derisa të provoni këtë patate të ëmbël të pjekur me qepë të karamelizuar, proshutë dhe djathë dhie që po përgatisim sot dhe që luan me ëmbëlsinë dhe kripën.

Patatja e ëmbël e pjekur me qepë të karamelizuar, proshutë dhe djathë dhie që propozojmë sot mund të shërbehet si pjatë kryesore në drekë e shoqëruar me një filxhan bishtaja, siç kemi bërë. Por edhe bizele, spinaq apo oriz. Zgjidhni kombinimin tuaj!

Ëmbëlsia e patates së ëmbël dhe e qepës gjysmë të karamelizuar krijojnë një kontrast shumë interesant me kripësinë e proshutës. Dhe djathi i dhisë, djathi i dhisë që shkrihet pak në pataten e ëmbël të pjekur, përfundon ekuacionin. Nuk doni ta provoni?

Receta

Patate e ëmbël e pjekur me qepë të karamelizuar, proshutë dhe djathë dhie
Patatja e pjekur e ëmbël me qepë të karamelizuar, proshutë dhe djathë dhie është një shoqërim që luan me të ëmblën dhe të kripurën. E përkryer për të kompletuar një pjatë me bishtaja.
Author:
Lloji i recetës: Verduras
Shërbime: 2
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 1 patate e embel
 • On qepë e kuqe
 • Disa kube proshute
 • Disa copa djathë dhie
 • Kripë dhe piper
 • Vaj ulliri
Preparación
 1. Ngroheni furrën në 200ºC me ajër.
 2. E lajmë mirë pataten – Zakonisht e bëj me gërshërë – dhe e thajmë.
 3. E hapim përgjysmë dhe vendosini të dyja gjysmat në tepsi të veshur me letër furre.
 4. Ne sezonin dhe ne marrim në furrë, të paktën 20 minuta. Koha do të varet nga shumë faktorë: madhësia e patates së ëmbël, vetë furra... Në rastin tim ka qenë 40 minuta, por është çështje të jesh vigjilent.
 5. Ndërsa ne pjekim pataten e ëmbël, Pritini qepën në shirita julienne dhe skuqeni në një tigan me pak vaj ulliri dhe pak kripë derisa të jenë gjysmë karamelizuese.
 6. Kur patatja e ëmbël është e pjekur, e nxjerrim nga furra dhe mbi të vendosim qepën e karamelizuar të kulluar, disa kubikë proshutë dhe disa copa djathë dhie.
 7. Shërbejmë si shoqërues pataten e pjekur.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.