Patatet stili i Riojana-s

Patate të stilit Riojan, një pjatë tradicionale, një zierje e thjeshtë dhe e shpejtë për t'u përgatitur, ideale për ditët e ftohta.

Një pjatë që mund ta përgatisim me pak përbërës, mjafton të shtojmë një chorizo ​​të mirë që do t'i japë shije kësaj pjate dhe disa patate të mira.

Një pjatë ideale si një pjatë e vetme.

Patatet stili i Riojana-s
Author:
Lloji i recetës: Filluesit
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 1 dhe ½ kilogram patate
 • 2-3 sallam
 • 1 qepë të madhe
 • 3 thelpinj hudhre
 • 1 fletë dafine
 • 1 lugë gjelle piper i ëmbël
 • vaj
 • Kripë
Preparación
 1. Për të përgatitur patatet e stilit Rioja do të fillojmë duke qëruar qepën, duke e grirë të vogla. Qëroni hudhrën dhe grijeni.
 2. Në një tenxhere hidhni një spërkatje vaji, shtoni qepën të skuqet.
 3. Kur qepa të jetë zier, shtoni hudhrën e grirë. Do të bëjmë kujdes të mos digjet, do të trazojmë.
 4. Pritini chorizo-n në feta, shtoni në tigan dhe lëreni të ziejë për disa minuta.
 5. Qërojmë patatet dhe i presim në copa duke i klikuar, kjo në mënyrë që patatja të lëshojë niseshtenë dhe në këtë mënyrë të trashet lëngu.
 6. Shtoni patatet në tigan, përziejini me gjithçka.
 7. Shtoni lugën e gjellës me paprika të ëmbël dhe gjethen e dafinës, mund të vendosni një majë paprika të nxehtë. Përziejini patatet dhe chorizo-n me gjithçka për disa minuta dhe mbuloni patatet me ujë, patatet duhet të mbulohen. Shtoni pak kripë.
 8. Lëreni të gatuhet në zjarr mesatar për rreth 20-30 minuta ose derisa patatet të zbuten.
 9. Kur të jenë zier, shijojmë kripën në rast se duhet korrigjuar. Nëse lëngu është shumë i hollë, marrim pak patate, i shtypim dhe i shtojmë lëngut dhe do të jetë pak më i trashë.
 10. Dhe do të jetë gati për t'u shërbyer.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.