Rajs katër kënaqësi

Rajs katër kënaqësi

A nuk thua që receta e sotme nuk është e personalizuar, hë? Çfarë them: Nëse ka oriz tre kënaqësi, pse nuk mund të ekzistojë oriz katër kënaqësi si ai qe bej une?

Për mua kënaqësitë e këtij orizi janë: karkaleca deti, karrota, proshutë dhe kënaqësia ime e katërt, specin jeshil. Me pelqen! Isshtë një oriz krejtësisht i bërë në shtëpi, por gjithmonë mund të shkosh lehtë dhe shpejt dhe të shtosh specin e skuqur në atë oriz tipik tre shijshme që ata shesin të ngrirë. Edhe kështu, unë rekomandoj 100% shtëpi si imja, e cila është shumë më e pasur dhe më ushqyese.

Rajs katër kënaqësi
Më pëlqen më shumë katër kënaqësitë orizi se tre kënaqësitë. E imja ka spec të gjelbër që i jep asaj një aromë të hollë.

Author:
Kuzhina: Spanjisht
Lloji i recetës: Oriz
Shërbime: 1

Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 

Përbërësit
 • 1 gotë oriz me shkëlqim
 • 75 gram karkaleca deti të qëruara
 • 1 karotë të mesme
 • Bizele të gjelbërta
 • Proshutë
 • 1 piper zile
 • Kripë
 • Papara e nxehtë
 • Vaj ulliri

Preparación
 1. E para nga të gjitha do të jetë qëroni karrotën dhe priteni në shirita. Gjëja tjetër do të jetë mikrovalimi i gotës me oriz që është bërë tashmë (megjithëse gjithmonë mund të zieni pak vetë).
 2. Ne zgjedhim një tigan, hedhim pak vaj ulliri në të, nxehemi dhe shtojmë karotën e prerë, pastaj do të shtojmë pak karkaleca dhe proshutë të qëruara. Kur karkalecat të jenë pak kafe të artë, ne do të shtojmë piper zile i prerë hollë. Dhe ne do të shtojmë pak kripë. Do t’i lëmë aromat të lidhen dhe kur speci të ketë bërë pak do të shtojmë bizelet, orizin dhe pak spec të nxehtë. Ne do të lëvizim mirë në mënyrë që të mos ngjitet dhe do të shijojmë kripë.
 3. Lëmë rreth 5 minuta në nxehtësi mesatare dhe i lëmë mënjanë.

Informacion ushqyes për racion
kalorive: 300

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.