Omeletë orizi

recetë e përfunduar me omëletë orizi

E keni provuar omletën e orizit? Ka shumë lloje të tortilës, patate, perime, ton, proshutë dhe djathë etj.

Por sot ju sjell një që është mjaft e veçantë, një omëletë të pasur orizi. Po, ndërsa e lexoni, Omeletë me oriz dhe ju siguroj që është e shijshme.

Herën e parë kur pashë këtë omëletë orizi, ishte në një libër recetash dhe vendosa ta provoja për kuriozitet, tani është një nga mënyrat që më pëlqen më shumë për të ngrënë oriz.

Omeletë orizi
Herën e parë që e pashë, ishte në një libër recetash dhe vendosa ta provoja për kuriozitet, tani është një nga mënyrat që më pëlqen më shumë për të ngrënë oriz. Përbërësit janë logjikë dhe koha e duhur për të ngrënë mirë.
Author:
Kuzhina: Spanjisht
Lloji i recetës: Oriz
Shërbime: 3
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 200g oriz
 • Vezë 4
 • vaj
 • kripë dhe piper
Preparación
 1. Përpunimi është i thjeshtë, thjesht duhet të gatuajmë orizin, siç bëjmë gjithmonë. Në ujë të vluar, kripë dhe disa pika vaj, kështu e bëj, ndonjëherë shtoj një thelpinjë hudhër. Kur të kemi orizin e zier, e kullojmë dhe e rezervojmë.
 2. Vendosëm një tigan me pak vaj të nxehet, ndërsa rrahim disa vezë (bëj omletat individuale të orizit). Kur të kemi vezët shtojmë një kripë dhe pak piper në oriz. Ne i përziejmë të gjitha. Nëse kemi tiganin e nxehtë, mundemi derdh përzierjen në tigan në mënyrë që të bëhet omëleta.
 3. E lëmë të skuqet nga të dy anët, duke e kthyer nga ana tjetër kur preket dhe mund ta heqim kur të shohim që është gati.
Notas
Logjikisht, secila ka një pikë gatimi për tortillat, qoftë të bëra mirë, me vezën deri në majë, etj. Ju mund të ndiqni të njëjtat kritere për omletën e orizit. Unë vetëm mund t'ju uroj fat të mirë dhe të komentoj se mundeni shtoni pak qepë apo edhe një prekje chorizo.

Për të shijuar.

Informacion ushqyes për racion
kalorive: 220

Dhe nëse keni oriz të mbetur, mos hezitoni të përfitoni nga ajo për ta bërë ëmbëlsira orizi, një recetë shumë e thjeshtë që është e shijshme.

Omeletë japoneze orizi

Omeletë japoneze orizi

Kombinimi i asaj që njohim si omëletë dhe orizit të skuqur, na lë një pjatë të thjeshtë, të shpejtë dhe të hollë. Në zonat e Koresë, si dhe në Tajvan është shumë e zakonshme ta gjesh atë. Duke folur gjerësisht, ne mund ta përcaktojmë atë si një oriz që bëhet me mish pule ose perime dhe që është mbështjellë me një shtresë të omëletës franceze. A nuk ju duket kjo si një ide e shijshme?

Përbërësit për dy persona

 • 1 gotë oriz
 • 2 gota ujë
 • 150 gramë gjoks pule
 • Vezë 4
 • Një copë qepë
 • Spec i kuq dhe jeshil
 • Ketchup
 • Kripë

Preparación

Së pari ne gatuajmë orizin me ujë dhe pak kripë. Nga ana tjetër, ne do të presim shumë mirë gjoksin e pulës. Ne do të bëjmë të njëjtën gjë me specat dhe qepën. Ne do të vendosim një tigan në zjarr me një lugë gjelle vaj dhe të skuqim përbërësit e mëparshëm. Kur orizi të jetë zier, e shtojmë në tigan. Do të lëmë disa minuta ndërsa trazojmë në mënyrë që aromat të përzihen. Shtojmë pak salcë domate. Në një tigan tjetër, do ta bëjmë omletat franceze. Ato do të jenë dy ose dy vezë secila. Kur të jenë gati gati, shtoni përzierjen e orizit dhe afër që të vuloset me shumë kujdes. Mund të zbukuroni sipër me një copë tjetër salcë domate dhe gati për shije.

Omeletë orizi dhe djathi

Omeletë orizi dhe djathi

Kur ka oriz të mbetur, i cili është i sigurt se do të jetë i zakonshëm, nuk ka asgjë si ta mbash për të qenë në gjendje të bësh një recetë aq të shijshme sa kjo. Në këtë rast kemi zgjedhur omëletën e orizit dhe djathit. Një kombinim i veçantë që nuk mund ta humbisni.

Përbërësit

 • Një pjatë me oriz të gatuar
 • 3 vezë të mesme
 • 3-4 feta djathi mocarela
 • 4 lugë djathë të integruar
 • vaj
 • Kripë

Preparación

Së pari duhet të përzieni orizin me vezët, derisa të integrohen plotësisht. Vendosim një tigan në zjarr me një lugë vaj. Në të do të shtojmë gjysmën e përzierjes dhe do ta lëmë të gatuhet për disa minuta. Derisa, Ne do të shtojmë fetat e djathit dhe gjithashtu të grira ose atë që keni zgjedhur për rastin. Tani është koha për të mbuluar të gjithë djathin me pjesën tjetër të përzierjes. Si çdo tortilë, ajo ka nevojë që ne ta kthejmë atë dhe ne do ta lëmë për dy ose tre minuta të tjera.

Mund të përdorni oriz kafe?

Omeletë orizi kafe

Për të qenë në gjendje të bëni këto lloje të recetave ku omëleta e orizit është ideja kryesore, ju mund të përdorni çdo lloj të këtij produkti. Kjo është, si orizi i bardhë ashtu edhe orizi kafe, drithërat e gjata dhe madje edhe ato aromatikë. Të gjithë ata do të integrohen në mënyrë të përsosur kur bëjnë pjata si kjo. Sigurisht, në rastin e oriz kafe ne mund të kemi një pjatë shumë më e shëndetshme, me më shumë fibra dhe vitamina. Përveç kësaj, vezët do të shtojnë proteina dhe sikur të mos mjaftonte, ne gjithmonë mund të shtojmë disa perime.

Si të bëni omletë orizi të pjekur

Omeletë orizi të pjekur

Nëse duhet të përgatisni një pjatë pak më ndryshe, atëherë zgjidhni këtë omletë orizi të pjekur. Po, sepse edhe furrën mund ta përdorim për të bërë a pjatë e thjeshtë dhe klasike si kjo Shkruaj si!

Përbërësit për 4 persona

 • 400 gr oriz të gatuar
 • 200 gr qepë
 • 200 gr speca
 • 300 gr domate
 • Vezë 4
 • 100 gr djathë
 • 1 lugë gjelle vaj
 • Kripë dhe rigon

Preparación

Para së gjithash, duhet të theksohet se specat ose domatet mund t’i ndryshoni gjithmonë për pak ton ose përbërës tjetër që ju pëlqen më shumë. Kjo tha, ne ngrohim furrën në 170º. Presim domatet, specat dhe qepën. I vendosim në një tigan me shumë pak vaj. I lëmë për disa minuta dhe i heqim të përzihen me orizin që tashmë do të gatuhet. Në këtë përzierje shtojmë një majë kripe, erëza të tilla si rigoni dhe vezët e rrahura. Kur gjithçka të jetë e përzier mirë, do të na duhet derdhni në një enë pjekjeje, i lyer më parë me pak vaj. Ne do ta lëmë të gatuhet për rreth 25 minuta. Por kini kujdes, secila furrë është e ndryshme, kështu që do të duhet të kontrolloni që pjesa e sipërme është e fortë për të ditur që është bërë. Pasi ta heqim nga nderi, vendosim djathin mbi të. Gjëja më e mirë në këtë rast është se ato janë feta, por mund të shtoni edhe pak djathë të integruar. Vetëm me nxehtësinë e dhënë nga tortilja e orizit djathi do të shkrihet. Kur të jetë paksa e ngrohtë, tashmë mund ta fryjmë dhëmbin.

Siç mund ta shihni, omëleta e orizit është një pjatë shumë e plotë. Nga njëra anë, është gjëja më e lehtë për të bërë. Diçka që do t'u pëlqejë të rriturve dhe fëmijëve në shtëpi. Nga ana tjetër, është thelbësore të jesh i aftë përfitoni nga ushqimi si orizi që na ka mbetur. Perfitoj!.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Daniela dal farra dijo

  Mund të bëhet edhe me makarona. Unë bëj omëletë makarona nëse më mbetet diçka pas drekës, kështu që nuk e humbas!

 2.   shkëmb rocio dijo

  e mira është e rrallë por do ta provoj gjithashtu më duhet një recetë gatimi

 3.   Noelia dijo

  Theshtë hera e parë që do ta bëj, do t'ju tregoj nëse

 4.   Loreto dijo

  Përshëndetje Noelia,

  Faleminderit që na lexuat dhe nëse e përgatisni, ne presim mendimin tuaj.

  të fala

 5.   Micaela dijo

  Faleminderit! Unë e bëra atë sot dhe ishte e mrekullueshme 😀 përshëndetje

 6.   diego dijo

  Sapo e bëra ... Por unë modifikova disa përbërës ... Rikisiiiimooo Unë e doja atë dhe mysafirët e mi nuk mund të ishin të lumtur ..

 7.   andreyna dijo

  Ata më dukeshin mirë jaajajajajajajjajajajajajajajajajaj. 😀

 8.   andreyna dijo

  Ata më dukeshin mirë jaajajajajajajjajajajajajajajajajaj. 😀

 9.   paula dijo

  Unë qëndroj e bukur me pak skifterë të përsosur ...

 10.   Dhe ju e dini dijo

  Thjesht do ta përgatis, por duket mirë. : v

 11.   Berta sot dijo

  Vetëm atë që kërkoja, nuk dija si të bëja një omëletë orizi, sot e përgatita dhe pastaj do t'ju tregoj për të. Faleminderit shume!!!

 12.   lilian dijo

  Sapo bëra një, shtoj majdanoz dhe djathë, provojeni

 13.   Marcelo dijo

  Unë kam ngrënë omëletë orizi që kur isha fëmijë. Nëna ime bën oriz me copa mishi karrote, nganjëherë bizele… gjithashtu mund të shtoni disa gjethe majdanozi për të prekur në përzierjen me vezën… është e shijshme

 14.   zulma dijo

  Mundësi të shkëlqyera për të bërë tortilla orizi

 15.   Luis Gonzalo Valverde dijo

  Faleminderit shumë që na dhatë edhe një alternativë për të përfituar nga orizi. Shfrytëzoj rastin të ju përshëndes dhe t'ju uroj një vit të mbarë. të fala

 16.   Elida Esther dijo

  Ata më ndihmuan shumë pasi gatuaja shumë oriz kafe dhe nuk dija çfarë të bëja për mijëra orë.