Mbëlsira me oriz

Nuk ju ka ndodhur shumë herë që të bëni oriz të bardhë dhe gjithnjë ju mbetet diçka. Epo, sot ju jap një ide të shkëlqyeshme për të përfituar nga ai oriz i bardhë, duke bërë pak ëmbëlsira të shijshme orizi.

Mbëlsira me oriz
Këto Mbëlsira me oriz Ato nuk janë ato tipike të thata që shiten në supermarkete, këto petulla janë si një lloj donut në të cilin orizi është përbërësi thelbësor. Ata janë skuqur dhe unë mund t'ju garantoj se do t'i doni. Në familjen time është shumë tipike, pasi mbaj mend që gjyshja ime e bënte për ne për një meze të lehtë.
Author:
Kuzhina: Tradicionale
Lloji i recetës: merienda
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • Oriz i bardhë i mbetur.
 • 1 ose 2 vezë.
 • ½ gotë qumësht.
 • Kripë.
 • Miell.
 • Majdanoz.
 • Vaj ulliri për skuqje.
Preparación
 1. Për të bërë këtë recetë për ëmbëlsira me oriz, duhet vetëm të gjejmë përbërësin yll, pra orizin. Sasia e përbërësve do të varet nga sasia e orizit që kemi, kështu që ju do t’i rrisni ose zvogëloni këta përbërës sipas proporcionit të orizit.
 2. Në një tas, ne do të vendosim orizin e mbetur dhe do ta trazojmë pak në mënyrë që kokrrat e orizit të lirohen dhe të mos bëhen të pjekura. Pastaj do të shtojmë gjysmën e gotës qumësht, vezën (ose dy nëse është shumë oriz), kripën dhe majdanozin, dhe gjithçka do ta trazojmë shumë mirë që përbërësit të përzihen.
 3. Tjetra, do të rrahim përzierjen e mëparshme dhe do të shtojmë miellin (atë që pranon) derisa të marrim një brumë jo shumë të rëndë ose shumë të lëngshëm. Të mjaftueshme për të formuar toptha në mënyrë që orizi të mos dalë.
 4. Në fund do të vendosim një tigan me vaj të nxehtë dhe me ndihmën e dy lugëve do të bëjmë ëmbëlsira me oriz duke i zhytur në vaj për t’i skuqur.
Notas
Shpresoj ta shijoni këtë recetë tradicionale për ëmbëlsirat me oriz që i bëri gjyshja ime.
Informacion ushqyes për racion
kalorive: 156

Kur jemi, të dy jashtë në shtëpi, dhe kemi nevojë për një meze të lehtë, ne gjithmonë mendojmë për të gjithë ata që mund të jenë të ndaluar. Diçka që nuk ndodh me të Mbëlsira me oriz (për të mos u ngatërruar me omëletë orizi) E lehtë, e shëndetshme dhe kjo shkon me gjithçka. Çfarë mund të kërkojmë më shumë? Sot do të sqarojmë të gjitha dyshimet që ka rreth tyre. A mendoni se dini gjithçka? Zbuloni nëse është vërtet kështu!

Petulla me oriz kafe

Mbëlsira me oriz

Kur flasim petulla me oriz kafe, ne tashmë jemi duke menduar për dietën. Ato janë një alternativë e mirë për ato orë mes-mëngjes ose mes-pasdite, kur stomaku na kërkon diçka të shijshme por nuk mund të marrim shumë kalori. Sigurisht, nuk është mirë të mendosh se përdorimi i tij do të kufizohet vetëm nëse jemi në dietë.

Cmbëlsirat me oriz mund të përkufizohen si një zgjidhje e shpejtë kur jemi të uritur, por nuk duam të vëmë në dorë ëmbëlsirën. Lindja lloji i petullave Ajo po na ofron për të kënaqur urinë tonë të pangopur, duke marrë një kontribut të mirë ushqyes dhe me kalori të ulët. Në të njëjtën mënyrë, ata dinë të rimbushin bateritë tona brenda pak minutash, pasi edhe ata gjithashtu janë të përbërë nga karbohidrate. Ne do të duhet t'i djegim ato me sport, prandaj nëse nuk praktikoni ndonjë ushtrim, merrni parasysh këtë dhe zvogëloni marrjen e karbohidrateve. Vetëm për atë vlerësim të vogël, nuk do të shkatërrojë mitin dhe realitetin e madh që ekziston midis petullave me kokërr të plotë. Sigurisht, ato kurrë nuk duhet të zëvendësojnë një nga vaktet kryesore.

Petulla orizi apo misri?

Petulla orizi dhe misri  

Ne kemi komentuar që orizi dhe drithërat janë pothuajse thelbësorë për mes të mëngjesit ose mes pasdite, por, Cilat janë më të mirat, ëmbëlsira me oriz apo misër?. Këtu tashmë kemi një dilemë të madhe, por asgjë që nuk mund të zgjidhet duke komentuar të dy opsionet. Duhet thënë se në të dy opsionet, për përgatitjen e tyre, ato kanë vetëm përbërësin kryesor drithërat.

Kjo është diçka për tu mbajtur në mend kur i blini. Jo të gjitha markat funksionojnë në të njëjtën mënyrë dhe ndonjëherë, ne zbulojmë se më të vjetër se orizi ose misri, ato përmbajnë gjithashtu vaj luledielli ose lecitinë soje, ndër përbërësit e tjerë. Të dyja në rastin e ëmbëlsirave me oriz dhe misër, ato kanë vlera shumë të ngjashme.

 • Akesmbëlsira me oriz: Ata kanë disa 30 kalori për copë. Pra, kur flasim për 100 gramë të tyre, përballemi me rreth 381 kcal. Karbohidratet janë rreth 78 g, për ato 100 gr. Proteinat janë 8,5g dhe kripa 0,02g.
 • Pancakes misri: Pancakes misri gjithashtu kanë të njëjtat kalori për 100 gr., domethënë 381. Karbohidratet janë rreth 83g, proteina 7g dhe kripa në këtë rast është pak më e lartë, 1,4g.

Siç mund ta shohim, variacionet janë mjaft të ulëta, kështu që shumë njerëz zgjedhin misër. Në shumë raste, kur duam të vrasim ankthin e gjeneruar nga mos ngrënia e gjithçkaje që dëshirojmë, thekon misri vret të gjithë dëshirën. Ata kanë një aromë më karakteristike dhe të hollë, e cila na kujton kokoshkat, por si gjithçka, do të jetë gjithmonë për shije.

Arembëlsirat e orizit janë majmëri?

Mbëlsira me oriz  

Siç kemi parë në pikën e mëparshme, nuk mund të thuash që ëmbëlsirat e orizit janë majmëri. Tani, jo gjithçka duhet të merret në vlerën e saj nominale. Megjithëse secila prej tyre mund të mbajë 29 ose 30 kalori, ne mund të marrim disa prej tyre, si në mes të mëngjesit ashtu edhe në mes të pasdites. Nëse marrim rreth 100 gramë, atëherë do të flisnim për një sasi më të tepruar të kalorive.

Sigurisht, ato zakonisht nuk merren vetëm, kështu që ne mund t'i shoqërojmë të dy me një infuzion dhe disa feta gjel deti ose gjoks pule. Po kështu, edhe një copë djathë i freskët 0% yndyrë, kombinohet në mënyrë perfekte me to. Duhet gjithashtu të theksohet se kur flasim për ëmbëlsira me oriz, i bëjmë ato të thjeshtat, ato që nuk kanë më shumë aditivë dhe vetëm orizi vetë do të jetë përbërësi bazë. Pse e përmendim këtë? Epo, sepse ka shumë variante të petullave. Ato çokollatë, kos ose karamel janë një kënaqësi, por duhet të keni parasysh që kaloritë në to rriten. Pra, tani për tani, disa ëmbëlsira themelore me oriz nuk janë majmëri.

A kanë ëmbëlsira orizi arsenik?

Petulla me oriz të thyer

Pak kohë më parë doli një lajm që alarmoi popullatën. Në Suedi, rekomandohej që të gjithë fëmijët që ishin 6 vjeç ose më të rinj të mos hanin ëmbëlsira me oriz as orizi nuk është vetë. Thuhej se në çdo racion të tyre që hanin, ata po konsumonin edhe arsenik. Duket se OBSH konfirmon se si orizi ashtu edhe produktet e prodhuara me të kanë nivele të larta.

Sigurisht, që të ketë probleme të konsiderueshme shëndetësore, do të duhet të bëjmë një konsum pothuajse të tepruar të tij. Si rregull i përgjithshëm dhe në sasi të moderuar nuk ka pse të jetë problem shëndetësor. Nëse dëshironi të vazhdoni të merrni oriz të bardhë, për shembull, thjesht duke e zierë, ju tashmë do të ulni nivelet e arsenikut.

Cmbëlsira me oriz Hacendado dhe Bicentury

Pancakes oriz bicentury dhe pronari

Sa herë që shkojmë në supermarket, nuk ka asnjë blerje që i mungon ëmbëlsira me oriz. Sigurisht, jo gjithmonë arrijmë rezultate perfekte për sa i përket shijes. Kur markat ndryshojnë, mbase edhe përbërësit e tyre dhe sigurisht, shija që do të na lerë kjo meze e lehtë.

 • .Mbëlsira me oriz hakendado: Marka Hacendado mund të gjendet në Mercadona. Një nga vendet themelore për të marrë produkte të shumta me çmime perfekte. Në këtë rast petullat vijnë në pako individuale. Në këtë mënyrë ato bëhen një zgjedhje e shkëlqyeshme kur duam të hamë disa petulla dhe nuk jemi në shtëpi. Vlera e energjisë për 100 gram është 368 kcal. Mund të provoni edhe ato të orizit të kombinuara me tërshërë dhe do të shihni se sa mirë kanë shije.
 • Pancakes dyqindëshe: Petullat e bicenturit janë pak më të shtrenjta se ato të Merkadonës. Sigurisht, gjithashtu, nëse dëshironi të zgjidhni një shumëllojshmëri të gjerë të aromave, pa dieta ose kalori të rëndësishme, ndoshta kjo është zgjedhja juaj më e mirë. Mund t’i gjeni në çokollata të ndryshme, kos ose karamel ndër të tjera.

Si të bëni petulla me oriz të fryrë

Pancakes oriz me salmon  

Nëse ju doni bëni vetë petullat ose rostiçeri të shëndetshëm, Ju gjithashtu mund ta merrni atë në shtëpi dhe në një mënyrë të thjeshtë. Duhet të keni pak durim, por natyrisht, nuk është aspak e komplikuar. Diçka që ne e vlerësojmë kur fillojmë të gatuajmë.

Petulla me oriz të fryrë

Për të bërë petullat tona të orizit të fryrë dhe për të befasuar familjen me të, na duhen:

 • Arroz
 • ujë
 • Vaj ulliri

Së pari duhet të gatuajmë orizin me ujë. Shumat gjithmonë do të ndryshojnë në varësi të shumës që duam të marrim. Nëse orizi shkon pak larg, shumë më mirë, është ajo që na duhet. Prandaj do ta lëmë në zjarr për më shumë se 20 minuta. Sapo të bëhet, duhet ta kullojmë shumë mirë dhe do ta hedhim në tepsi të furrës.

Gjëja më e mirë është që furra të nxehet paraprakisht, pasi në këtë mënyrë, duhet të ulim temperaturën për të bërë orizin. Me rreth 70-80º do të jetë më se e mjaftueshme. Do ta lëmë për rreth 45 minuta. Megjithëse do të jemi gjithnjë në pritje pasi secila furrë është një botë. Ajo që duam të arrijmë është se nuk është shumë e thekur. Pas kohës, do ta shtojmë në një tigan me vaj. Ne do ta derdhim atë në lugë dhe të shohim se si fryhet. Tani duhet ta heqim atë dhe ta vendosim në një pecetë ose letër thithëse për të hequr sa më shumë vaj. Më në fund mund të shtoni kripë ose sheqer sipas preferencave tuaja dhe kaq.

Cmbëlsira të shpejta orizi

 • Arroz
 • Farat e susamit
 • Pak kripë

Në këtë rast, ne gjithashtu duhet të gatuajmë orizin. Kur të jetë plotësisht e thatë dhe pak e kaluar, do të jetë në pikën e saktë për të krijuar petullat tona. Tani është koha ta lëmë të ftohet. Shtojmë farat dhe formojmë petullat tona. Tani ka vetëm futini në mikrovalë për disa minuta, rrumbullakët dhe rrumbullakët. Do ta shihni se sa perfekte janë!

Dhe, a e keni provuar omletën e orizit? Mos? Epo, shkruani këtë recetë:

recetë e përfunduar me omëletë orizi
Artikulli i lidhur:
Omeletë orizi

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.