Patëllxhan Milanesas

Patëllxhan Milanesas

Milanesat e patëllxhanës janë një nga ato pjatat ideale për të gjithë familjen. Për adhuruesit e patëllxhanëve, përzierja e aromave është një pickim i parezistueshëm. Por për ata njerëz që nuk e pëlqejnë shumë apo edhe fëmijët, aroma e patëllxhanës pak të kamufluar e bën atë të shijshme. Nga ana tjetër, është një pjatë e lehtë dhe me pak yndyrë, e përsosur nëse jeni duke u kujdesur për dietën tuaj.

Përgatitja është shumë e thjeshtë dhe brenda pak minutash dhe me shumë pak përgatitje, ju do të merrni një pjatë të dytë ose një darkë shumë të lehtë dhe të shijshme. Patëllxhan përmban sasi e madhe e substancave të nevojshme për trupin, të tilla si antioksidantë, vitamina, minerale si hekuri, kaliumi ose kalciumi. Përveç kësaj, është një perime e pasur me fibra dhe me një përmbajtje të rëndësishme uji. Siç mund ta shihni, një përbërës thelbësor për shkak të sa i shëndetshëm është. Pa zhurmë të mëtejshme zbresim në kuzhinë!

Patëllxhan Milanesas
Patëllxhan Milanesas

Author:
Kuzhina: Spanjisht
Lloji i recetës: Perime dhe Perime
Shërbime: 4

Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 

Përbërësit
 • 2 patëllxhanë të mëdhenj
 • 8 feta proshutë të gatuar
 • 8 feta djathë dhie ose shijen tuaj të preferuar
 • Ketchup
 • rigon
 • vaj ulliri i virgjër
 • Vezë 2
 • therrime buke
 • miell
 • kripë e trashë

Preparación
 1. Së pari ne duhet të heqim aciditetin nga patëllxhanët, procesi është si më poshtë.
 2. Ne përgatisim një enë mjaft të madhe me shumë ujë dhe kripë të trashë.
 3. E trazojmë mirë që të tretet kripa në ujë.
 4. Pritini patëllxhanët në feta afërsisht 1,5 centimetra.
 5. Ne futemi në ujë dhe largohemi për të paktën 30 minuta.
 6. Pas kësaj kohe, kullojeni ujin dhe thani patëllxhanët me letër thithëse.
 7. Tani do të ngrohim furrën në rreth 200 gradë.
 8. Përgatisim 3 kontejnerë dhe në njërën rrahim vezët, në tjetrën vendosim miell dhe në bukëpjekjet e fundit.
 9. Përgatisim një tepsi me letër vaji.
 10. Tani, ne do të kalojmë fetat e patëllxhanit së pari në miell, pastaj në vezë të rrahur dhe në fund në copa buke, i vendosim në tepsi.
 11. Pasi të jenë përgatitur të gjitha, vendosim tabaka në furrë.
 12. Kur zgjasin rreth 10 minuta, hedhim pak vaj ulliri mbi patëllxhanët dhe lëmë edhe 5 minuta.
 13. Pas kësaj kohe patëllxhanët do të jenë ngjyrë kafe të artë dhe të gatuara mirë brenda.
 14. Ne e nxjerrim tabaka nga furra dhe përfundojmë me përgatitjen e milanesave.
 15. Vendosim një lugë salcë domate në çdo patëllxhan.
 16. Presim fetat e proshutës së gatuar në dy dhe i vendosim në salcën e domates.
 17. Pastaj vendosim djathin në të gjitha patëllxhanët.
 18. Për të përfunduar, vendosim pak rigon dhe kthehemi në furrë derisa djathi të shkrihet dhe të fillojë të skuqet.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.