Supë me pulë dhe makarona

Supë me pulë dhe makarona

Gjatë dimrit gjithmonë kam lëng pule ose perime ne frigorifer. Në atë mënyrë mund të përgatis një supë të shijshme shtëpiake në çdo kohë. Dhe të mendosh se ka qenë një kohë kur nuk më pëlqyen supat ... Kjo makarona dhe mish pule janë një alternativë e shkëlqyer për t’u ngrohur.

Nuk ka asnjë mënyrë që të presim një supë të ngrohtë kur të kthehesh në shtëpi pas një dite të vështirë dhe të ftohtë, nuk je dakord? Supat gjithashtu pranojnë përbërës të shumtë. Në këtë rast ne kemi përfituar nga mishi i pulës që përdoret për të bërë supë dhe kemi shtuar makarona dhe disa perime për ta bërë atë më të plotë. A guxoni ta përgatisni?

Supë me pulë dhe makarona
A ka ndonjë gjë që na ngushëllon më shumë sesa një supë e ngrohtë kur kthehemi në shtëpi në dimër? Kjo supë me makarona pule është bërë patjetër për të.
Author:
Shërbime: 4-5
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
Për supë
 • 1 pulë
 • 1 zanahoria
 • 2 kërcell selino
 • 1 Cebolla
 • Gota ujë 9
 • Kripë dhe piper
Për supë
 • Pula e copëtuar
 • 2 zanahorias
 • 1 kërcell selino
 • ½ qepë
 • 3 gota makarona (peshkaqenë)
Preparación
 1. Ne pastrojmë pulën me ujë të ftohtë dhe vendoseni në një tenxhere të madhe.
 2. Ne prerë karrota dhe selino kërcell në gjysmë dhe qepë në lagje. Shtojmë në tenxhere.
 3. Ne derdhim ujin dhe të sjellë një çiban. Kur të vlojë, shtoni kripë dhe piper dhe ulini në nxehtësi. Ziejmë lëngun për 30 minuta ose derisa pula të jetë zier mirë.
 4. Ndërsa supë gatuan, pres perimet e mbetura në copa të vogla dhe rezervë.
 5. Pasi supa të jetë gati, ne heqim pulën dhe kullojmë lëngun, duke e kthyer atë në tenxhere. Ne nuk do të harxhojmë asgjë!
 6. Vendosim pulën në një dërrasë prerëse dhe kur të zbutet ne copëtojmë mishin për ta kthyer në tenxhere.
 7. Ne gjithashtu presim perimet e përdorura për të bërë lëngun dhe i shtojmë së bashku me ato që tashmë i kemi rezervuar në tenxhere.
 8. Gatuajeni të gjithë për 15 minuta në nxehtësi të ulët, ndërsa, në një tavë të veçantë, ne gatuajmë makaronat. Pasi të piqet, kullojeni dhe rezervoni.
 9. Ne rregullojmë pikën e kripës së supës dhe ne shërbejmë në enë. Ne vendosim makaronat anash në mënyrë që secili të mund t'i shërbejë vetes çka të dojë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.