Krem kungull i njomë dhe karrota me kërpudha

Krem kungull i njomë dhe karrota me kërpudha

Kremi me kungulleshka dhe karrota me kerpudha qe propozoj sot me duket si a propozim i madh si një darkë e lehtë. Asgjë nuk është më e thjeshtë, për më tepër, sesa të përgatisni një krem ​​vegjetal. Në shtëpi zakonisht bëjmë një çdo javë për ta shijuar në dreka apo darka të ndryshme dhe sinqerisht besoj se është një zakon i mirë.

Nuk do t'ju duhet të bëni asgjë të pazakontë për të përgatitur këtë krem përbërësi kryesor është kungull i njomë megjithëse prania e karotës është më e dukshme nga ngjyra e saj. Përveç kësaj, ajo ka përbërës të tjerë si qepë, presh dhe patate për t'i dhënë një strukturë.

Kremi në vetvete është i shijshëm, por nëse shtoni edhe pak kërpudha të skuqura ose kërpudha rezultati është i rrumbullakët. Idealisht, gatuajini ato në skarë me shumë pak vaj në mënyrë që të mos shtoni më shumë vaj në krem. Mund t'i gatuani edhe në furrë nëse do ta ndizni për diçka. Ju vetë!

Receta

Krem kungull i njomë dhe karrota me kërpudha
Kremi kungull i njomë dhe karrota me kërpudha të skuqura që ju propozojmë sot është një zgjedhje e shkëlqyer për darkë. Dhe përgatitja e tij nuk merr më shumë se 30 minuta.

Author:
Lloji i recetës: Krem
Shërbime: 4

Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 

Përbërësit
 • 1 lugë gjelle vaj ulliri ekstra të virgjër
 • 1 Cebolla
 • 2 presh
 • 3 karota të mëdha
 • 1 kungull i njomë i madh
 • 2 patate të mesme
 • Kripë
 • piper
 • Supë uji ose perimesh
Të shoqërojë
 • 1 lugë vaj ulliri
 • 350 g. kërpudha të prera në feta
 • majdanoz
 • Al dhe piper

Preparación
 1. Fillojmë duke copëtuar qepën, presh dhe karrota përafërsisht.
 2. Vendosim vajin në një tenxhere dhe i skuqim këta tre përbërës ndersa kungulleshkat i presim ne kubik.
 3. Pasi të pritet, shtoni kungull i njomë në tavë dhe kaurdiseni për disa minuta.
 4. Derisa, qëroni dhe copëtoni patatet qe i shtojme dhe bashke me pak kripe dhe piper.
 5. Menjëherë pas kësaj, shtojmë ujë ose lëng perimesh derisa pothuajse të mbulohen perimet dhe të vlojnë.
 6. Gatuajini për 15 minuta derisa patatja të zbutet dhe më pas e grijmë.
 7. Ne përfitojmë nga ato 15 minuta për të grijini kërpudhat në skarë. Për ta bërë këtë, lyejmë tiganin me vaj, ngrohim dhe vendosim kërpudhat në mënyrë që të mos mbivendosen. Spërkateni dhe gatuajeni deri në kafe të artë nga njëra anë. Më pas e kthejmë nga ana tjetër, e spërkasim me majdanoz dhe e përfundojmë gatimin.
 8. Shërbejmë kremin e kungujve dhe karotave me kërpudha të skuqura të nxehtë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.