Kari i karkalecit

Kari i karkalecit, një pjatë tradicionale indiane që do t'ju pëlqejë shumë. Kari është një erëz me shumë shije, të cilën mund ta përdorim për të përgatitur shumë pjata me peshk, mish, perime...

Kari i karkalecit është ideal si një pjatë e vetme e shoqëruar me oriz të bardhë, perime... Mund të bëhet edhe si fillim apo meze.

Një pjatë që mund ta përgatisim në një kohë të shkurtër, mund ta përgatisim edhe nga një ditë në tjetrën, prapë do të marrë më shumë shije.

Kari i karkalecit
Author:
Lloji i recetës: Meze
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 500 gr. karkaleca të papërpunuara të qëruara
 • 1 lugë gjelle kerri
 • ½ lugë gjelle xhenxhefil
 • 150 ml. qumesht arre kokosi
 • 2 lugë salcë domate
 • ½ qepë
 • 1 grusht koriandër
 • 1 gëlqere ose limon
 • Vaj ulliri
Preparación
 1. Për të përgatitur karin e karkalecit, fillimisht pastrojmë karkalecat, nëse tashmë janë të qëruara, fillimisht i kriposim.
 2. Vendosim një tavë në zjarr mesatar me një rrymë vaji, kaurdisim karkalecat, i nxjerrim dhe i rezervojmë.
 3. Qëroni qepën dhe priteni në copa shumë të vogla. E shtojmë në tavën ku kemi kaurdisur karkalecat. E skuqim derisa të jetë transparente.
 4. Shtoni domaten e skuqur në qepë, përzieni mirë. Shtoni qumështin e kokosit dhe gatuajeni për disa minuta.
 5. Shtoni karin, lugën e çajit me xhenxhefil dhe pak kripë, i trazoni mirë. E shijojmë salcën, mund të shtojmë edhe pak erëza.
 6. Shtoni një copë limon ose limon për shije.
 7. Kur salca të jetë sipas dëshirës sonë do të shtojmë në tavë karkalecat dhe do t'i përziejmë, i lëmë të gatuhen së bashku për disa minuta.
 8. Prisni korianderin, nese nuk ju pelqen mund te vendosni majdanoz, e shtojme ne taven me karkalecat. E fikim dhe e lëmë të pushojë për disa minuta.
 9. Shërbejmë menjëherë të nxehtë.
 10. Këtë pjatë mund ta shoqërojmë me oriz të gjatë ose oriz basmati të gatuar.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.