Burger orizi

Burger orizi

Burgerët janë një ushqim që e duan të vegjlit në shtëpi. Veryshtë shumë e zakonshme që ata të hanë hamburgerë tipikë zinxhirë të mëdhenj të ushqimit të shpejtëSidoqoftë, këto nuk janë shumë të shëndetshme për ta pasi që janë mjaft të larta në yndyrna jo të shëndetshme.

Për këtë arsye, sot ju ndihmojmë juve fëmijëve hani shëndetshëm me ushqimin që ju pëlqen, duke i bërë ato me duart tona me ushqime të shëndetshme si perimet. Në këtë rast, ne kemi përfituar nga një sasi e madhe orizi që kishim mbetur nga një vakt i mëparshëm, por nëse nuk e keni bërë më parë, mund të ndiqni lidhjen për të bërë recetën për këtë oriz të bardhë.

Përbërësit

 • 1/2 qepë.
 • 3 karota të vogla.
 • 200 g de oriz të bardhë.
 • Djathë i grirë.
 • Therrime buke.
 • 2 vezë.
 • Vaj ulliri
 • Majë kripe

Preparación

Së pari, do të presim qepën dhe karotat Në kubikë të vegjël dhe do t'i bëjmë t'i ziejmë në një tigan të vogël me një bazë të mirë vaj ulliri. Kur të jetë zvogëluar dhe qepa të ketë marrë ngjyrë, ne do ta heqim nga zjarri dhe do ta vendosim këtë gjuetim pa leje në një sitë për të eleminuar vajin e tepërt.

Nga ana tjetër, ndërsa perimet janë zier, ne do të kemi oriz i bardhë në një tas i gjërë dhe do të shtojmë një grusht të mirë djathë të integruar, dy vezët. Përzieni pak në mënyrë që përbërësit të shpërndahen mirë.

Kur qepa dhe karota të kullohen, merreni do t’i shtojmë përzierjes së orizit duke e trazuar në mënyrë që gjithçka të përzihet dhe të marrim një përzierje për hamburgerët tanë.

Më pas, ne do të kapim pjesë të kësaj përzierjeje dhe ne do të bëjmë një top që më pas do ta shtypim për të bërë formën tipike të hamburgerit. Këto do t’i rregullojmë në letër vaji dhe do t’i vendosim në frigorifer në mënyrë që të marrin qëndrueshmëri.

Më në fund, ne do të bëjmë hamburgerë në një tigan me pak vaj ulliri. Ne do të gatuajmë në të dy anët dhe do ta prezantojmë në bukën e thekur duke i shoqëruar me disa gjethe marule, domate, vezë dhe djathë të prerë nëse preferoni.

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Burger orizi

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 204

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.