Bishtaja me vezë dhe proshutë, darkë me aromë të shëndetshme

Bishtajat me proshutë dhe vezë

Pershendetje vajza! Sot ju kam sjellë një recetë shumë të shëndetshme, një sautë bishtaja me vezë dhe proshutë. Ide perfekte për të bërë një darkë të lehtë me pak përbërës, por shumë e shijshme.

bishtaja Shtë një ushqim shumë ushqyes, i cili përmban 90% ujë. Isshtë gjithashtu e pasur me fibra dhe nuk ka yndyrë dhe vetëm shumë pak kalori, gjë që e bën atë një ushqim shumë të rëndësishëm në dietat e humbjes së peshës. Nga ana tjetër, është shumë e rëndësishme të sigurohet ky ushqim për fëmijët pasi ato ndihmojnë në trajnimin e tyre të mirë dhe, gjithashtu, parandalojnë çdo mungesë gjatë rritjes së tyre.

Përbërësit

 • 300 g fasule jeshile.
 • 100 g proshutë të tymosur.
 • 2 vezë.
 • 2 thelpinj hudhre.
 • Ujë
 • Vaj ulliri
 • Kripë.
 • 1/2 tabletë avecrem.

Preparación

Për të filluar do të duhet të kemi fasulet shumë të pastra. Për ta bërë këtë, do t'i lajmë shumë mirë nën rubinet, pastaj do të presim majat dhe fijet që kanë në anët. Pastaj ne do të gatuajmë në ujë të bollshëm për rreth 8-10 min, me pak kripë dhe gjysmë pilule avecrem. Bëni kujdes kur kaloni kripë, pasi pilula avecrem është një koncentrat që i jep asaj shumë aromë, prandaj ju këshilloj të shtoni pak dhe më pas ta korrigjoni nëse është e nevojshme.

Ndërsa bishtaja ato janë gatuar, ne përgatisim përbërësit e tjerë. Hudhrën do ta presim në feta shumë të holla dhe proshutën në shirita. Pastaj e skuqim në zjarr të ngadaltë në një tigan me një sfond të mirë me vaj ulliri.

Kur bishtaja janë gatuar do t'i shtojmë në tigan dhe do t'i trazojmë që të lëngëzohen të gjitha aromat e përbërësve.

Në fund, do të shtojmë dy vezët dhe do të heqim dhe ne do të kalojmë mirë derisa veza të vendoset plotësisht. Ne do të shijojmë kripë dhe do të rregullojmë nëse është e nevojshme. Shpresoj ta shijoni këtë pjatë të shijshme, për mua është një nga pjatat e preferuara. Kenaqu!

Më shumë informacion - Sallatë me fasule jeshile

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.