kafe affogato

El kafe affogato Është një ëmbëlsirë e shijshme e bazuar në kafe dhe akullore që mund të shoqërohet edhe me pak liker amaretto, plotësohet me disa arra, pluhur kakao ose biskota bajame të grira (amarettis). Është një ëmbëlsirë me shumë ngjyra dhe është e shijshme, edhe nëse nuk jeni adhurues i kafesë do t'ju pëlqejë.

Kjo ëmbëlsirë kafeje është me origjinë nga zona e Milanos, fjala affogato do të thotë "i mbytur" dhe kështu quhet kjo kafe, e cila do të ishte një ëmbëlsirë që konsumohet shumë, sidomos në verë dhe në pjesën tjetër të vitit.

Një ëmbëlsirë e shpejtë që ka nevojë vetëm për dy përbërës.

kafe affogato
Author:
Lloji i recetës: ëmbëlsirë
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 4 Kafe ekspres
 • Akullore me vanilje
 • Arra të copëtuara
Preparación
 1. Për të përgatitur afogaton e kafesë gjëja e parë që duhet të bëjmë është të mbajmë mirë akulloren, filxhanet ku do të prezantojmë kafen do t'i kemi në frigorifer ose në frigorifer për një kohë të gjatë, duhet të jetë shumë e ftohtë.
 2. Vendosim topat e akullores që duhet të jenë të ngrira mirë. Mund të vendosni një top ose dy.
 3. Përgatisim kafen pak para se ta servirim ëmbëlsirën, e hedhim në filxhan sipër akullores. Nuk mbulova gjithçka, më pëlqen të jetë akullore sipër për të përzier kafe, akullore dhe arra. Por mund të bëhet për të mbuluar gjithçka. Vendosa 2 lugë akullore.
 4. Pritini disa arra dhe vendosini sipër. Shërbejmë!!!
 5. Një ëmbëlsirë që mund të përgatitet deri në kohën e servirjes. Mund t'i vendosni topat në çdo filxhan ose gotë dhe t'i lini në frigorifer deri në kohën e prezantimit. Prisni arrat që do të shërbeni dhe i vendosni në një tas, mund të vendosni edhe copa çokollatë ose pluhur çokollate, biskota... Oh, një spërkatje pije alkoolike.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.