Zierje patate me mish pule dhe oriz

Zierje patate me mish pule dhe oriz

Gatimet me lugë janë më së shumti tradicional në gastronominë tonë spanjolle. Këto zierje janë veçanërisht të rëndësishme në ditët e ftohta që trupi ynë të nxehet dhe janë gjithashtu një burim shumë i mirë energjie për trupin tonë.

Këto zierje Ata janë shumë të shëndetshëm pasi që në thelb kanë një salcë me kombinimin e disa mishit ose peshkut. Në këtë rast ne kemi përdorur mish pule dhe patate për t'i dhënë asaj shumë më shumë shije dhe për të bërë një enë mbushëse dhe mbushëse.

Zierje patate me mish pule dhe oriz
Lakrat me lugë si kjo pulë me oriz dhe patate janë zakonisht thelbësore për ditët e ftohta kur trupat tanë kanë nevojë për nxehtësi të brendshme për të përballuar të ftohtin e dimrit.

Author:
Kuzhina: Tradicionale
Lloji i recetës: Zierje
Shërbime: 2

Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 

Përbërësit
 • 2 thelpinj hudhre.
 • ½ qepë
 • 1 spec jeshil
 • 2 domate të vogla.
 • 1 gjoks pule.
 • 1 patate e madhe.
 • 100 g oriz.
 • Vaj ulliri
 • Birrë ose verë e bardhë.
 • Ujë
 • Kripë.
 • Trumza.
 • Ngjyrosja e ushqimit.

Preparación
 1. Ne do ta presim imët hudhër, qepë, piper zile dhe domate.
 2. Ne do të bëjmë një trazoni në një tigan të bollshme me këta përbërës.
 3. Ne do të prerë gjoks pule të prerë në kubikë dhe ne do ta shtojmë atë në salcë.
 4. Ne do të shtojmë verën ose birrën dhe ne do të gatuajmë 10 minuta.
 5. Ne do të zhvishem patate dhe do ta presim në kaçel, do ta shtojmë në tigan së bashku me një gotë ujë.
 6. Kur patatet të jenë pothuajse të buta, ne do të shtojmë oriz dhe ne do të trazojmë mirë. Ne do të shtojmë ujë nëse është e nevojshme.
 7. Gatuaj disa Minuta 15 derisa orizi të zbutet.

Informacion ushqyes për racion
kalorive: 372

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.