Sallatë me lulelakër

Sallatë me lulelakër

Lulelakra, ai ushqim, sa i hedhur poshtë është aq i dashur, në pjesë të barabarta ... Epo po! Jam i bindur se kjo Sallatë me lulelakër Shumë pak njerëz do ta bëjnë atë, dhe këto janë disa nga arsyet: aroma e saj e keqe gjatë gatimit, jep gazra dhe aroma e saj është disi e veçantë. Por ne gjithashtu ju tregojmë anën e mirë të ngrënies së lulelakrës (më shumë përfitime sesa disavantazhe):

 • Ka një përmbajtje të lartë të ujit dhe një përmbajtje të ulët të energjisë, prandaj lulelakra është ideale në dietat e kontrollit të peshës.
 • Burim i shkëlqyeshëm i vitaminës C, fibrave, acid folik, magnez, kalium y kalciumi
 • Ka veti antioksiduese që ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare.
 • Ato janë të mira nëse do të mbani lëngje për shkak të pronës së tyre diuretike.

Tani guxoni të hani lulelakër? Me siguri që ju kemi inkurajuar ta bëni këtë pjatë të duket së shpejti në tuajin tavolina kuzhine.

Sallatë me lulelakër
Sallata e lulelakrës do t'ju sjellë përfitime të panumërta për shkak të vetive të mira të të gjithë përbërësve të saj. Të shëndetshëm dhe të pasur!

Author:
Kuzhina: Spanjisht
Lloji i recetës: Sallata
Shërbime: 5-6

Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 

Përbërësit
 • 1 lulelakër
 • 2 tranguj të mesëm
 • 2 tomates
 • 3 vezë të ziera
 • 3 kanaçe ton në vaj ulliri
 • 1 dhe on qepë të freskët
 • Uthull vere
 • Vaj ulliri
 • Kripë

Preparación
 1. Ziejmë lulelakrën, larë më parë dhe prerë në kube, për rreth 20-25 minuta në nxehtësi të lartë.
 2. Në një tas të madh po shtojmë pjesën tjetër të përbërësve ndërsa lulelakra vlon. Shtoni kastravecat, të qëruara dhe të prera në feta, domatet e prera në kubikë, vezët e gatuara më parë, tonin së bashku me vajin e ullirit shoqërues dhe qepën dhe gjysmën e freskët të prerë në feta të vogla.
 3. Sapo lulelakra të vlojë, ne do të heqim ujin dhe do ta shtojmë në pjesën tjetër të përbërësve.
 4. Tani gjithçka që ju nevojitet është vishni këtë sallatë të shëndetshme me vaj ulliri, uthull dhe kripë (për shijen e konsumatorëve).

Informacion ushqyes për racion
kalorive: 190

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.