Patate me hudhër

Ne do të përgatisim disa patate me hudhër, një pjatë e thjeshtë dhe ekonomike. Patatet janë shumë të gjithanshme, me to mund të përgatisim shumë pjata, për të shoqëruar, për zierje, kremra... Dhe gjithmonë i pëlqejnë shumë, por sidomos patatet e skuqura, është pjata ideale për të gjithë, të mëdhenj dhe të vegjël.

Me këtë rast janë patate me hudhër, disa patate të skuqura me hudhër, të shijshme, ideale për të shoqëruar çdo pjatë.

Kjo recetë nga Patate me hudhër, i kam pergatitur te skuqura por nese nuk deshironi ti beni te skuqura mund te piqen rezultati eshte i ngjajshem por te skuqura jane me te mira nese i kulloni mire nga vaji jane me te lehta.

Patate me hudhër
Author:
Lloji i recetës: Filluesit
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 7-8 patate
 • 5-6 thelpinj hudhre
 • 150 ml. verë e Bardhë
 • majdanoz
 • Kripë
 • Vaj ulliri
Preparación
 1. Për të përgatitur patatet me hudhër, gjëja e parë që do të fillojmë është që të qërojmë patatet, t'i lajmë dhe t'i presim në katrorë jo shumë të mëdhenj. Qëroni dhe grijini hudhrat shumë të vogla.
 2. Ngroheni një tigan të madh ose tavë me vaj ulliri të bollshëm. Skuqini patatet si gjithmonë deri në kafe të artë. Kur patatet të jenë gati i nxjerrim dhe i vendosim në një pjatë të veshur me letër që të thithë vajin.
 3. Hiqni vajin nga tigani duke lënë nja dy lugë, vendoseni tiganin ose tavën në zjarr mesatar, shtoni patatet dhe hudhrat.
 4. Hiqni gjithçka, shtoni verën e bardhë. Lëreni verën të pakësohet.
 5. Më pas shtoni majdanozin e grirë dhe pak kripë. E lëmë për disa minuta, marrim shijen e patateve dhe fikim zjarrin.
 6. Për ta shoqëruar këtë pjatë dhe për t'i dhënë një tjetër prekje, mund të shtoni pak paprika të ëmbël ose të nxehtë.
 7. Mund t'i servirim në të njëjtën tigan që janë shumë të nxehtë. e shijshme!!!!

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.