Qofte pule, për të gjithë familjen përfshirë edhe të vegjlit

Qofte pule në salcë

Sot ju kam sjellë një recetë të shijshme për të gjithë familjen. Ajo është rreth qofte pule ne salce me karota dhe spec te kuq, do të dashuroni sidomos më shumë të vegjlit të shtëpisë.

L qofte Ato janë një pjatë shumë sugjestionuese për të vegjlit dhe nëse janë prej pule edhe më shumë. Ky lloj mishi, duke qenë kaq i butë, është shumë më i lehtë për fëmijët të përtypet, përveç kësaj, do të jetë i mirë për tretjen.

Përbërësit

 • 350 g mish të pulës të grirë.
 • 1 vezë.
 • Bukë bajat.
 • Qumësht
 • Therrime buke.
 • Miell.
 • Vaj ulliri
 • Majdanoz.
 • Kripë.
 • 1 qepë.
 • 2 thelpinj hudhre.
 • 1 spec jeshil
 • 1 spec i kuq.
 • 2 karota

Preparación

Për të bërë këto qofte pule ne së pari do të përgatisim mishi. Për ta bërë këtë, ne do ta bëjmë atë me kripë dhe majdanoz. Pastaj do të shtojmë bukën e ndenjur (të njomur më parë në qumësht) dhe vezën dhe të përziejmë gjithçka mirë. Nëse na mbetet një përzierje mjaft e lagur, gjë që na e bën të vështirë të bëjmë qoftet, do të shtojmë copa buke derisa të marrë qëndrueshmëri. Mos abuzoni me thërrimet e bukës, përndryshe ato do të vështirësoheshin shumë.

Atëherë do ta bëjmë bolas dhe do t'i kalojmë nëpër pak miell, duke hequr gjithnjë tepricën. Në një tigan të thellë do të vendosim vajin dhe do t’i skuqim të gjitha pak nga pak pa i ngjitur së bashku, do t’i heqim dhe do t’i lëmë të pushojnë kur të shohim se janë kafe të artë.

Për salcën, ne do të bëjmë një të skuqura hudhër, qepë, piper dhe domate. Ne do të presim, lajmë dhe presim gjithçka shumë mirë. Kur të piqet do ta rrahim me mikser. Dhe ne do ta vendosim përsëri në të njëjtën tigan.

Në të njëjtën kohë, në një tjetër veçoni tigan më të vogël, ne do të vendosim pak vaj ulliri dhe do të shtojmë karrota dhe piper i kuq copëtuar që kemi prerë më parë. Këtë mund ta shtoni edhe tek perimet e mëparshme, por kësaj radhe do t’i përdorim në kubikë për t’i dhënë gjellës më shumë ngjyra.

Ne do të shtojmë qofte pule me salce dhe kur karota dhe speci i kuq të jenë zier, ne gjithashtu do t'i shtojmë ato. Në fund, do ta lëmë të gatuhet për rreth 10 min në mënyrë që të gjitha aromat të përzihen.

Më shumë informacion - Qofte në salcë domate

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Qofte pule në salcë

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 145

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.