Cod i pjekur me patate dhe speca

Cod i pjekur me patate dhe specaNjë pjatë e shkëlqyer me një kombinim perfekt pasi merluci shkon shumë mirë, specat dhe patatet janë të shijshme me gjithçka.

Një pjatë që mund ta përgatisim për çdo rast. Ne mund të ndryshojmë perimet ose peshkun sipas dëshirës tuaj. Nëse merrni merluc, ai duhet të kriposet në pikën e tij të kripës.

Cod i pjekur me patate dhe speca
Author:
Lloji i recetës: peshk
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 8 copë merluc të kripur pa eshtra
 • 3 patate
 • 3-4 speca të ndryshëm (të kuq, jeshil, të verdhë)
 • 200ml. verë e Bardhë
 • 2 dientes de ajo
 • Një grusht majdanoz të copëtuar
 • Vaj dhe kripë
Preparación
 1. Për të përgatitur merlucin e pjekur me patate dhe speca, do të fillojmë duke i qëruar patatet, do t’i presim në feta shumë të holla, si furrat e bukës.
 2. Vendosim një tigan me një avion të mirë vaji, i ziejmë patatet.
 3. Nga ana tjetër, ne i lajmë dhe i presim specat në shirita, i vendosim në një tigan me një spërkatje vaji dhe i lëmë derisa të zbuten.
 4. Pasi të kemi patatet gati, i kullojmë nga vaji dhe i vendosim në një enë për pjekje, sipër do të vendosim specat e kulluar gjithashtu nga vaji.
 5. Sipër patateve dhe specave do të vendosim copat e merlucit.
 6. Ne do ta vendosim furrën në 180ºC me ngrohje lart e poshtë.
 7. E vendosim tepsinë në furrë.
 8. Prisni thelpinjtë e hudhrës dhe majdanozin. Në një llaç i presim mirë dy përbërësit, shtojmë verën e bardhë, e përziejmë dhe e shtojmë në tepsinë e furrës. E përhapim mbi merluc. Me nxehtësinë ajo tashmë shpërndahet në gjithçka dhe shijet përzihen.
 9. Ne do të gatuajmë për 12-15 minuta ose derisa të shihni që merluci është gati.
 10. Cod nuk ka nevojë për shumë gatim. Dhe ju jeni gati për të ngrënë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.