Llum kumbulle

Për të përgatitur këtë recetë të shëndetshme për granitën, ne do të përdorim kumbulla me përmbajtje vitaminash dhe mineralesh si ushqim të shëndetshëm, por nëse dëshironi të ndryshoni aromën, mund të përdorni luleshtrydhe, kajsi ose pjeshkë ose fruta të tjera të zgjedhura dhe të shijoni përgatitje të ndryshme gjatë javës.

Përbërësit:

500 gramë kumbulla
200 gram sheqer
gjallëri prej 1 limoni
2 gota ujë

Përgatitja:

Lani kumbullat dhe pritini në copa të vogla. Vendosini në mikser ose gotë procesori derisa të shtypen dhe ruajeni këtë përgatitje në frigorifer. Në një tenxhere hidhni 2 gota ujë, sheqerin, lëkurën e limonit dhe vërini të ziejnë në zjarr të ulët për 10 minuta.

Pastaj hiqeni tenxheren nga zjarri dhe lëreni këtë shurup të ftohet. Pasi të jetë ftohur, përziejeni atë me purenë e krasitjes dhe lëreni të pushojë për 2 ose 3 orë. Kalojeni atë nëpër një sitë, hidheni në një shtambë dhe çojeni sluzie në frigorifer të frigoriferit derisa të ngrihet. Shërbejeni të ftohur në gota të larta.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.