Celiacs: pionono çokollatë pa gluten (e përshtatshme)

Receta e ëmbël që do të përgatisim për të gjithë celiakët është brumi klasik pionono, të cilit i shtova kakao të përshtatshme midis përbërësve të saj, duke i dhënë aromën e shijshme që na jep çokollata, në mënyrë që ta përdorni me mbushje të ndryshme të zgjedhjes suaj.

Përbërësit:

35 gram miell pa gluten
Vezë 4
1 lugë gjelle niseshte misri
2 lugë kakao (e përshtatshme për celiakët)
2 lugë çaji mjaltë
80 gram sheqer

Përgatitja:

Në një tas rrahim me mikser (për disa minuta) vezët, sheqerin dhe mjaltin derisa përzierja të jetë e trashë. Pastaj shoshoni miellin pa gluten me niseshten e misrit dhe kakaon dhe shtojini ato pak nga pak me lëvizje mbështjellëse në përgatitjen e mëparshme dhe mbuloni një tavë pjekjeje 30 × 35 cm. me letër të bardhë.

Me pak gjalpë, përhapni skajet e pjatës vetëm dhe derdhni përzierjen. Gatuajeni brumin në një furrë të nxehtë dhe sipër për rreth 6 minuta derisa të vini re se bëhet e artë, më pas hiqeni atë nga furra dhe ndizeni në banak që të ftohet. Kur temperatura bie, ju hiqni letrën dhe mund ta përdorni për të vendosur mbushjen dhe rrokulliset.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.