Domatet e mbushura me perime dhe djathë

domate-të mbushura-me-perime-dhe-djathë

Tani që jemi në sezonin e domateve ju sjellim këtë recetë të shijshme për të domate të mbushura me perime dhe djathë, një recetë ndryshe që nuk do t’ju ​​zhgënjejë. Alsoshtë gjithashtu një rast i veçantë, pasi domatet janë nga "Huerto Bonnatur" që Bonnatur de Argal vendosi në Madrid. Ne do të shohim më vonë se nga çfarë saktësisht përbëhej ky veprim, por së pari shkojmë me recetën.

Isshtë një recetë për domate të mbushura shumë të shëndetshëm dhe të thjeshtë që mund ta përdorim si fillestar në një vakt familjar ose ta shërbejmë si pjatë të parë të shoqëruar me një bonito nga veriu me domate që është e shijshme ose me këtë recetë pule në pepitoria, duke lënë një menu shumë të plotë dhe të shëndetshme.

Përbërësit (6 persona)

 • 6 tomates
 • 1/2 qepë
 • 1/2 presh
 • 250 gr kërpudha
 • 250 gr kungulleshkat
 • 100 gr shparguj të egër
 • 200 gr proshutë
 • 150 gr mocarela e integruar
 • vaj
 • kripë
 • piper

Preparación

domate-bosh

Pastrojmë domatet dhe i presim në gjysmë. Me ndihmën e një luge i zbrazim dhe rezervojmë mishin e domateve.

perime-dhe-djathë-mbushje-për-domate

Në një tigan, kaurdisni qepën e prerë imët dhe preshin për rreth 10 minuta në zjarr të ngadaltë. Më pas shtojmë proshutën dhe e kaurdisim. Pak nga pak po shtojmë kungulleshkat, tulin e rezervuar të domates, kërpudhat dhe shpargun e prerë në kubikë të vegjël. E lëmë të skuqet për 30 minuta mbi nxehtësi të ulët, shtojmë djathin dhe e lëmë edhe 10 minuta. Mbushjen e kemi gati!

Domatet e mbushura

Ne ngrohim furrën në 200º, mbushim domatet dhe i fusim në furrë për 10 minuta.

domate-të mbushura-me-djathë

Shtoni pak djathë të integruar sipër dhe i vendosni përsëri në furrë gratin ato. Kur të jenë të grira mirë, ne kemi domate të mbushura gati për të ngrënë.

domate të mbushura me gratin

Këshilla

Në fazën e fundit, ne mund të shtojmë pak beshamel sipër domateve të mbushura në vend të djathit. jane shume leng.

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 230

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Miguel Gaton dijo

  E vërteta është se duket shkëlqyeshëm.
  Po e shkruaj për darkat e ardhshme me miqtë.

  Thanks,

 2.   Alicia dijo

  Faleminderit për recetën nesër do ta bëj të domosdoshme. Jini të shijshëm shihemi së shpejti