Seliakat: njokët e panxharit pa gluten

Ne do të përgatisim një recetë të thjeshtë pa gluten për të gjithë ata që vuajnë nga sëmundja celiake për ta shijuar atë si një pjatë kryesore dhe për ta shoqëruar atë me salca të ndryshme ose vaj ulliri ekstra të virgjër.

Përbërësit:

500 gram panxhar
100 gram niseshte misri
100 gram djathë të integruar pa gluten
50 gram gjalpë
Vezë 1
Kripë, piper dhe arrëmyshk, për shije

Përgatitja:

Qëroni dhe prerë panxharin në copa dhe i vini të ziejnë. Më pas kullojini dhe bëni një pure. E lëmë të ftohet për disa minuta, shtojmë niseshtenë e misrit, vezën, gjalpin dhe pak djathë të integruar dhe e rregullojmë për shije. Përziejeni mirë përgatitjen dhe përgatitni njokët në mënyrën e zakonshme.

Në fund, gatuajini në një tenxhere me ujë të vluar dhe një majë kripe dhe kur të ngrihen në sipërfaqe, kullojini dhe shërbejini racionet të shoqëruara me salcën e zgjedhur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.