Zierje me oriz me patate dhe merluc

Pashka po afron dhe merluci është një nga peshqit më të konsumuar. Me merluc mund të përgatisim shumë pjata, është një peshk që kombinohet shumë mirë në shumë mënyra.

Zierja e orizit me patate dhe merluc është një pjatë me lugë shumë e plotë dhe e thjeshtë për t'u përgatitur.

Zierje me oriz me patate dhe merluc
Author:
Lloji i recetës: Filluesit
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 100 gr e orizit
 • 3 patate
 • 3 pjesë të merlucës së shkripëzuar
 • 1 Cebolla
 • 1 spec jeshil
 • 3-4 lugë vaj ulliri
 • 1 lugë ëmbëlsirë me paprika të ëmbël
 • Kripë
Preparación
 1. Për të bërë zierjen e patates me oriz dhe merluc do të fillojmë me shkripëzimin e merlucit, do ta mbajmë në ujë për 48 orë, duke e ndërruar ujin çdo 8 orë. Mund ta blejmë tashmë të shkrirë.
 2. Pritini qepën dhe piperin jeshil në copa të vogla.
 3. Ngroheni një tigan me pak vaj në zjarr mesatar, shtoni qepën dhe piperin jeshil. E lëmë të gjuajë pa leje.
 4. Qëroni dhe lani patatet, i prisni në copa.
 5. Në tigan shtojmë patatet dhe orizin, e kavërdisim me salcën, shtojmë lugën e paprikës, e trazojmë gjithçka me kujdes që paprika të mos digjet.
 6. Më pas shtoni ujë për të mbuluar patatet. Lërini patatet dhe orizin të gatuhen derisa patatet e buta dhe orizi të jenë gatuar. Nëse shohim se i ka mbaruar lëngu, shtojmë më shumë ujë.
 7. Pritini copat e merlucit në blloqe ose copa, kur të kenë mbetur pak minuta që zierja të jetë gati, shtoni copat e merlucit, lëreni për rreth 5 minuta.
 8. Ne shijojmë kripën, e korrigjojmë nëse është e nevojshme me kujdes pasi merluci tashmë ka kripë.
 9. Nëse lëngu është pak i pastër dhe ju pëlqen lëngu më i trashë, shtypni pak patate dhe pak oriz, shtoni në lëng dhe kaq.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.