Vullkan çokollatë

vullkan çokollatë

Vullkani i çokollatës ose çifti çokollatëështë një ëmbëlsirë me origjinë franceze, Shumë origjinale që tërheq vëmendjen pasi është një tortë me çokollatë që kur hapet del çokollatë e shkrirë është kënaqësi !!

Shtë një ëmbëlsirë shumë e thjeshtë dhe një kënaqësi për adhuruesit e çokollatës, pasi ka një aromë intensive çokollate. Tani ka shumë variante të kësaj ëmbëlsire, por më e njohura është kjo, megjithëse ia vlen të provohen.

Vullkan çokollatë
Author:
Lloji i recetës: ëmbëlsirë
Shërbime: 10
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • Vezë 4
 • 100 gr e sheqerit
 • 40 gr Nga mielli
 • 2 lugë pluhur kakao
 • 200 gr çokollatë për ëmbëlsira
 • 80 gr e gjalpit
 • një majë kripe
Preparación
 1. Në një enë të madhe, rrahni vezët me sheqerin derisa të shkumëzojnë.
 2. Në një enë tjetër shoshitim miellin me dy lugët pluhur kakao dhe kripën, e integrojmë në përzierjen e mëparshme.
 3. Shkrini çokollatën me gjalpin në një tenxhere në nxehtësi shumë të ulët ose në mikrovalë dhe shtojeni në përzierjen e mëparshme.
 4. Marrim disa kallëpe individuale për fllanxhë ose kifle dhe i lyejmë me pak gjalpë nga brenda dhe spërkasim miell, shpërndajmë përgatitjen në kallëpe pa i mbushur plotësisht, lëmë pak a shumë 1-2 cm.
 5. Furrën do ta kemi të ngrohur më parë në 200ºC me nxehtësi lart e poshtë, do t’i fusim për rreth 8-10 minuta, varet se si ju pëlqen, nëse doni më shumë t’i lini, lërini për rreth 12 minuta. Koha e gatimit do të varet nga secila furrë, mund të provoni së pari një dhe kështu të kontrolloni kohën.
 6. I nxjerrim, i lëmë disa minuta, zbërthehemi direkt në secilën pjatë dhe shërbejmë menjëherë. Ata duhet të shërbehen të nxehtë.
 7. Mund t’i shoqërojmë me akullore me vanilje ose t’i spërkasim me sheqer krem.
 8. Dhe për të shijuar këtë kënaqësi ëmbëlsire !!!

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Pascual dijo

  Duket shumë mirë, por nuk e di nëse do të më funksionojë