Vezë të pjekura, recetë e thjeshtë për t’u shoqëruar

Vezë të ziera

L vezët është një ushqim shumë i shkathët. Në kuzhinë mund të ketë miliona e miliona receta ku veza është protagoniste. Por sot, unë jua paraqes atë në një mënyrë të shëndetshme dhe të thjeshtë, në mënyrë që të jetë një shoqërim i mirë i një pjate të shkëlqyeshme.

L Vezë të zieraPër më tepër, kur gatuhet në ujë të kripur dhe uthulla, kjo është një mënyrë shumë i shëndetshëm ngrënia e vezëve, pasi vezët e skuqura mund të ndryshojnë kolesterolin e një personi.

Përbërësit

 • Vezët
 • Ujë
 • Kripë.
 • Uthull.
 • Majdanoz.

Preparación

Para së gjithash, ne do të duhet sillni ujin në një çiban. Ky ujë duhet të jetë në një temperaturë në të cilën nuk vlon shumë, sepse flluskat do të thyejnë vezën, ose shumë të lirshme pasi nuk do të mbarojë.

Vezë të ziera

Kur të jetë me flluskat tipike të vlimit, por jo me shumë forcë, ne do të shtojmë një spërkatje uthull. Kjo është në mënyrë që të bardhët të tkurren, dhe veza të mblidhet. Pastaj, do ta hedhim vezen dhe pak kripë sipër.

Vezë të ziera

Një vezë e zhurmshme vonë mes disa 8-10 minutos në gatim, është e lehtë të dihet se është bërë. Vetëm kur ajo noton pak dhe e bardha mblidhet dhe është krejtësisht e bardhë, veza është gati. Do t’i heqim nga tenxherja dhe do ta vendosim të kullojë në letër thithëse.

Vezë të ziera

Më në fund, ne do t'ju presim me një shkurtoj skajet e shëmtuara, kjo do të thotë copat që ne shohim që e bëjnë vezën e pjekur mjaft të trashë. Në këtë mënyrë, ne mund ta paraqesim atë në një mënyrë më estetike. Përveç kësaj, ne do ta zbukurojmë atë me majdanoz.

Më shumë informacion - Supë merluc me vezë të zhurmshme, një darkë perfekte dimri

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Vezë të ziera

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 77

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.