Vezë të mbushura me gratin

Do të përgatisim disa vezë të mbushura me gratin, një pjatë festive e shijshme. Ndonjëherë nuk dimë çfarë të përgatisim, janë vakte disaditore dhe gjithmonë duket se përsërisim të njëjtën gjë. Epo, nëse dëshironi të bëni diçka ndryshe, të thjeshtë dhe të shpejtë, kjo recetë është ideale, mund të përgatiten edhe nga një ditë në tjetrën, mjafton t'i lini gati për gratin para se t'i shërbeni.

Kjo recetë është e vjetër, si të thuash, një recetë gjyshe që bëhej në ditë festash, por me të mund të përgatisim një pjatë të mirë feste, kjo recetë e thjeshtë ka humbur shumë.

Vezë të mbushura me gratin

Author:
Lloji i recetës: Filluesit
Shërbime: 4

Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 

Përbërësit
 • 6-8 vezë
 • 1 Cebolla
 • 300 gr. mish i përzier (viçi, derri)
 • 1 kanaçe domate të skuqur
 • vaj
 • Kripë
 • piper
 • 1 gotë e madhe beshamel
 • Djathë i grirë

Preparación
 1. Për të përgatitur vezët e mbushura me gratin, fillimisht vendosim një tenxhere me ujë dhe vezët, i gatuajmë për 10 minuta. Kur i leme vezet te ftohen, i presim pergjysem, i heqim te verdhat.
 2. Nga ana tjetër përgatisim mishin. Prisni qepën, vendosni një tigan me vaj të mirë, kur të jetë e nxehtë shtojmë qepën, kur të fillojë të marrë ngjyrë shtojmë mishin. E gatuajmë derisa të marrë gjithë ngjyrën, i hedhim kripë dhe piper. I trazojmë dhe i shtojmë domatet e skuqura derisa ta lëmë në shijen tonë. I gatuajmë të gjitha bashkë për 10 minuta.
 3. Vezët i vendosim në një enë pjekjeje. Për t'i mbushur mirë i heq pak të bardhën që të ketë më shumë vend për mbushjen. I hedh mishit copat e bardhes dhe disa te verdha, i trazojme dhe i perziejme.
 4. Përgatisim një beshamel,. Bërja e vezëve të mbushura mbulohet me salcën beshamel, mbulohet me djathë të grirë, futet në furrë në 180ºC me grill derisa vezët të marrin ngjyrë të artë.
 5. Kur të kenë marrë ngjyrë të artë, i nxjerrim dhe i servirim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.