Vezë të fërguara me kërpudha dhe kunguj të njomë

Vezë të fërguara me kërpudha dhe kunguj të njomë

Kopshti po tregohet bujar këtë sezon me kunguj të njomë, kështu që nuk ka një javë në të cilën ne nuk bëjmë dy ose tre receta duke përdorur këtë përbërës: krem kungujsh dhe djathi, shirita vezësh me kunguj të njomë ose vezë të fërguara me kërpudha dhe kunguj të njomë, ndër të tjera. Pjata të thjeshta me produkte vendase, çfarë mund të kërkoni më shumë?

Vezët e fërguara me kërpudha dhe kunguj të njomë mund të shërbehen si një pjatë e dytë në drekë ose si një pjatë e vetme në darkë. shoqëruar nga disa speca zarzavate të skuqura, siç kemi bërë në këtë rast. Bërja e kësaj recete nuk do t'ju marrë më shumë se 25 minuta dhe do të keni një pjatë të lehtë dhe të shëndetshme në tryezë.

Vezë të fërguara me kërpudha dhe kunguj të njomë
Kjo vezë e fërguar me kërpudha dhe kunguj të njomë është një pjatë e thjeshtë dhe e shpejtë për t’u përgatitur, si dhe e lehtë dhe e shëndetshme.
Author:
Kuzhina: Tradicionale
Lloji i recetës: Verduras
Shërbime: 2
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 1 kungull i njomë
 • 12 kërpudha
 • 2 vezë XL
 • Vaj ulliri ekstra i virgjër
 • Kripë
 • piper
Preparación
 1. Ne pastrojmë kungull i njomë mirë dhe prerë në feta të holla. Pastaj secilën fletë e presim në të katërtat.
 2. Ne pastrojmë kërpudhat, i thajmë mirë dhe ne prerë në gjysmë për së gjati. Pastaj secilën gjysmë e presim në feta jo shumë të holla.
 3. Vendosim një shi të vajit në një tigan dhe kaurdisni kërpudhat dhe kungulleshkat deri sa të zbuten dhe i rregullojmë me kripë dhe piper.
 4. Ne rrahim vezët me një majë kripe dhe i derdhim në tigan.
 5. Ne heqim tiganin nga nxehtësia dhe e heqim përmbajtjen e saj derisa veza të jetë gjysmë e vendosur. Nxehtësia e mbetur do të jetë e mjaftueshme për ta bërë atë.
 6. Shërbejmë të nxehtë.
Informacion ushqyes për racion
kalorive: 90

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.