Vezë në stilin Flamenco

Vezë në stilin Flamenco

La kuzhina tradicionale andaluziane Ka receta shumë të mira dhe të pasura që e bëjnë ushqimin shumë në përputhje me emrin e recetës. Një shembull janë këto vezë flamenco që kanë variante të ndryshme në varësi të kuzhinierit i cili i përgatit ato por bazohet vezë dhe perime

Prandaj, sot i kam përgatitur me përbërës që nuk mund të mungojnë kurrë në shtëpi, kështu që është një pjatë shumë e dobishme dhe e lehtë për t’u bërë. Mund të jetë një drekë e shijshme me shumë energji ose një tapa e fortë për çdo tavernë apo bar me vlerë të kripës.

Përbërësit

 • 1 qepë e gjysmë.
 • 1 spec i kuq.
 • 2 thelpinj hudhre.
 • 3 domate të vogla.
 • 3 patate të mëdha.
 • 1 copë chorizo.
 • Vaj ulliri dhe luledielli.
 • Kripë.
 • Majdanoz.
 • 1 lugë çaji spec speci të ëmbël.
 • Pak ujë.

Preparación

Së pari, ne do të prerë qepë në julien të imët dhe hudhra dhe piper i kuq në kube të vogla. Përveç kësaj, ne do të heqim lëkurën nga chorizo ​​dhe do ta presim në feta të trasha të holla.

Më vonë, në një tigan të gjerë Ne do të vendosim një sfond të mirë të vajit të ullirit dhe do të skuqim qepën në zjarr mesatar-të ulët në mënyrë që të tkurret mirë. Pastaj, do të shtojmë hudhrën dhe do ta lëmë të gatuhet për rreth 10 minuta. Tjetra, ne do të shtojmë specin e kuq dhe ta trazojmë mirë dhe ta lëmë të gatuhet, përsëri, për 10 minuta të tjera, duke e përzier herë pas here.

Më vonë, ne do të shtojmë domate të grira ose prerë në kubikë shumë të vegjël dhe, nga ana tjetër, do të qërojmë dhe presim patatet në feta 1 cm në stil buke.

Sapo të gjitha perimet të jenë zier pothuajse mirë, ne do të shtojmë feta të holla chorizo, duke trazuar pak për të lidhur aromat dhe, gjithashtu, lugë çaji speci i tretur në pak ujë. Përveç kësaj, ne po skuqim patatet dhe po shtojmë pak kripë.

Së fundi, do t’i skuqim vezët në një tigan të vogël me 2 gishta vaj. Për ta shërbyer, do të vendosim një shtresë patate dhe sipër sofrito dhe, në krye të kësaj ëmbëlsie, një vezë të skuqur.

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Vezë në stilin Flamenco

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 251

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ana Klumper dijo

  Kjo është shumë e shijshme dhe mund të bëhet në mënyrë të përkryer pa chorizo.
  Faleminderit

 2.   Robert L Echevarrieta dijo

  uuummm çfarë kënaqësie