Karakteristikat e rrepkave

rrepkë-përfitime

Në çdo kohë të vitit duhet të jemi të vetëdijshëm për dietën që kemi, duke qenë gjithmonë e ekuilibruar, në mënyrë që të sigurojmë gjithmonë trupin tonë me të mirën në mënyrë që të jetë i fortë, me mbrojtje dhe pa yndyrë të tepërt, prandaj është mirë që ju e dini pronat dhe përfitimet të disa ushqimeve, të tilla si Rrepkat.

Në të njëjtën mënyrë, ju tregoni se rrepkat janë një bimë e familjes kryqëzore, si lakrat dhe tre lloje të ndryshme mund të gjenden, në e bardhë, e zezë dhe e kuqeKëto të fundit janë ato që përmbajnë veti më të dobishme për organizmin, prandaj kultivohen më shumë. Në kohët antike është marrë shumë nga Romakët dhe Egjiptianët.

Kështu, duhet të theksohet se egjiptianët përdorën rrepkë si ushqim të përditshëm për të pasur forcën dhe energjinë e nevojshme për ndërtimin e piramidave, së bashku me ushqime të tjera si qepa ose hudhra dhe kastraveci, sepse dihet se kanë një sasi e madhe e vitaminës C, një antioksidant i mirë që eliminon të gjitha mbeturinat ose toksinat nga trupi.

rrepkë-shëndetshëm

Nga ana tjetër, përmendni se marrja e rrepkave, si në sallatë ashtu edhe vetëm është shumë e dobishme sepse ndihmon në formimin e kolagjenit dhe forcon kockat dhe tendinat, duke e konsideruar lëngun e këtyre një shërim të mirë në rast të djegies së konsiderimit të larmishëm. Meqenëse përmban squfur të paqëndrueshëm si përbërësin e tij kryesor, ai konsiderohet si një frenues i mirë i qelizave kancerogjene, prandaj rekomandohet për këdo që të shmangë kancerin ose të përmirësojë sëmundjen.

Po kështu, duhet të dini se ajo gjithashtu rikthen florën e zorrëve, duke rritur në mënyrë të konsiderueshme bakteret e nevojshme për ta mbrojtur atë, duke e bërë tretjen jo të rëndë, duke shmangur kapsllëkun ose simptoma të kundërta, siç është diarreja. Për të madhe të saj përmbajtja e fibrave, rrepkat janë një diuretik i rëndësishëm, duke siguruar trupin me kalium, duke eliminuar dhe pastruar veshkat.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.