Karakteristikat e nektarinës

pronat e nektarinës

Si çdo javë, ne përgatitemi t'ju tregojmë rreth pronat dhe përfitimet de një ushqim i mirë, si është nektarinë, ai frut që është nga familja e pjeshkëve, por me një lëkurë më të hollë dhe të kuqërremtë, por pa dyshim një frut i shkëlqyeshëm që duhet ta përfshini në dietën tuaj ditore, sepse i jep shumë përfitime trupit.

Në të njëjtën mënyrë, ju tregoni se nektarina ka shumë lëndë ushqyese, në varësi të sasisë që merrni, por nëse merrni një pjesë të përditshme, ajo tashmë është më se e mjaftueshme, dhe gjithashtu mund të bëni një ëmbëlsirë me këtë frut, reçelë ose smoothie, kështu duke plotësuar afrrugë e shëndetshme, e ekuilibruar dhe ushqyese në çdo kohë, për të rinjtë dhe të moshuarit.

Prandaj, duhet të theksohet se ky frut është i lehtë për t'u gjetur në çdo supermarket në seksionin e produkteve ushqimore apo në dyqane ushqimore të specializuara, që përmbajnë nivele shumë të ulëta të natriumit, por përkundrazi ai i siguron trupit si proteina ashtu edhe kalcium, fibra, hekur, jod, magnez, karbohidratet, zinku, vitaminat dhe fosfori, duke qenë ideal për njerëzit me kolesterol të lartë ose që kanë hipertension, për ta rregulluar atë.

fruta-nektarinë

Nga ana tjetër, duhet përmendur gjithashtu se nektarina ka një aromë të veçantë, pak kalori dhe është ideale për dietat e humbjes së peshës, pasi përmban kaq shumë veti që janë të dobishme për të parandaluar sëmundjet kardiovaskulare dhe disa lloje të kancerit. Meqenëse përmban kalium, nektarina ndihmon në aktivizimin e impulseve nervore dhe ekuilibron lëngjet në trup.

Po kështu, ju duhet ta dini se një nga veprimet që bën magnezi, një nga përbërësit kryesorë të këtij fruti, është të sigurojë trupin me një veprim qetësues, kështu që në situata stresuese dhe nervoze Idealshtë ideale ta merrni, në mënyrën që ju pëlqen më shumë, sepse me pak fjalë, të kesh fruta është gjëja më e mirë që mund të bësh për tu ndjerë mirë, si dhe ushqime të tjera të shëndetshme, të tilla si perime, fibra, mish dhe peshk.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.