Karakteristikat e mollës (dhe një gojëmjaltë për të përfituar prej tyre)

Smoothie molle

Pema e mollës është një nga pemët frutore më të kultivuara në të gjithë botën dhe frutat e saj, Manzana, një nga më të pasurit me lëndë ushqyese të nevojshme për trupin tonë si hekuri, magnezi, kaliumi, fosfori dhe madje edhe fibrat.

Ndërmjet tij vetitë medicinale Mund të zbulojmë që molla është anti-inflamatore e sistemit tretës, antidiarre, diuretik, pastrues, hipertensiv, antikancer, ul nivelet e kolesterolit, lufton pagjumësinë dhe një etj. Përveç kësaj, e përdorur nga jashtë, përdoret për të qetësuar dhimbjen e muskujve të shkaktuar nga përpjekjet fizike ose për të përmirësuar pamjen e lëkurës në zona të tilla si qafa ose zona e syve.

Siç mund ta shihni, përfitimet e tij janë të shumta edhe pse nuk i kam përmendur të gjithë dhe, për këtë arsye, duhet të jetë një ushqim i zakonshëm në tonën dietë çdo ditë. E gjitha varet nga mënyra se si e pëlqejmë më shumë, mund të merret ashtu siç është, në ëmbëlsira, në formën e një smoothie, lëngje ... Ne kemi një zgjedhje! Për sot kam zgjedhur një gojëmjaltë me mollë, sa e freskët në kohën e rostiçeri është shumë e shijshme.

Pronat e mollës

Shkalla e vështirësisë: Shumë e lehtë

Koha e përgatitjes: 5 minuta (ose ndoshta 4)

Përbërësit për rreth gjysmë litri:

 • 1 Manzana
 • Gjysmë litër qumësht
 • sheqer të shijojë

Përpunimi:

Smoothie molle

Pastroni mirë Manzana dhe shtojeni në gotën e blenderit të prerë në kubikë. Nëse dëshironi, mund ta qëroni para se ta prisni, por mos harroni se lëkura ka më shumë vitamina. Shtoni qumësht, sheqer dhe mundi gjithçka për disa minuta. Gati për të shërbyer !.

Smoothie molle

Në kohën e shërbimit ...

Shkuma e lënë në gojëmjaltë me mollë Isshtë pak e trashë, kalojeni nëpër një sitë nëse ju shqetëson.

Sugjerimet e recetave:

Nëse nuk ju pëlqen molla vetëm mund të shtoni edhe disa fruta, për shembull unë zakonisht e përziej mollën me të pjeshkë, Plátano o Pera. Një mundësi tjetër është të shtoni përbërës të tjerë si pak mjaltë ose disa bajame.

Më e mira:

 • Ka njerëz që nuk u pëlqen ta hanë mollën në copa ose ta kafshojnë atë, megjithatë në formën e një gojëmjelli ata janë në gjendje ta shijojnë atë.
 • Një nga frutat e para që do të përfshihet në ushqyerja e foshnjës është molla. Provoni ta jepni në një gojëmjaltë ose shtoni më pak qumësht për ta bërë më të trashë, sikur të ishte një pure. Mos harroni se duhet të përfshini çdo ushqim të ri një nga një dhe me periudha kohore (në rast se lind një alergji, zbuloni se cilit ushqim i detyrohet).

Ju befte mire! Shijoni recetën dhe kaloni një fundjavë të mirë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   energji dijo

  Unë jam një nga ata njerëz që nuk janë të bindur nga molla në gojë, kështu që unë jam i sigurt si qumështore më mirë! Do ta provoj sepse është e vërtetë që molla ka shumë veti. Më pëlqen shumë të gatuaj kripë me të, por imagjinoj që me nxehtësinë, humbet vetitë ...

 2.   Botë dijo

  Do të shihni që do ju pëlqejë në një gojëmjaltë, gjithashtu mund ta merrni atë të sapo bërë dhe kështu të përfitoni më mirë nga vetitë e tij që, siç thatë, humbin pak nga nxehtësia ... Do të më tregoni ^ _ ^

  Puthje!

 3.   Lula lopez dijo

  shume mire me ndihmoi shume faleminderit