Tortilla spinaqi

Tortilat e spinaqit dhe djathit

Omeletat franceze janë një nga pjatat më të përdorura për t’u dhënë të vegjëlve në shtëpi kur janë të vogla. Përveç kësaj, këto mund të bëhen me një kombinim i ushqimit shumë interesante për ta, të tilla si djathë, ton, proshutë, suxhuk, etj.

Prandaj, sot ne ju japim idenë për të bërë disa omëleta mini spinaq për t'i prezantuar ato në marrja e perimeve. Këto mini omletë janë shumë tërheqëse për ta dhe aroma e tyre është shumë e shijshme për të gjithë familjen. Mund ta shoqëroni me çdo salcë.

Përbërësit

 • 250 g spinaq të freskët.
 • 1 thelpinj hudhër.
 • 1/4 e qepës ose qepëve.
 • 2 vezë.
 • Pykë djathi.
 • Vaj ulliri
 • Majë kripe

Preparación

Së pari, do të grijmë si thelpinjën e hudhrës ashtu edhe qepën në zare të vegjël që të vegjlit të mos e vërejnë shumë. Përveç kësaj, spinaqin do ta lajmë mirë nën çezmë.

Në një tigan të vogël, do të skuqet me pak vaj ulliri karafili dhe qepa e copëtuar. Kur të fillojë të marrë ngjyrë, shtoni spinaq dhe gatuajeni për rreth 5 minuta. Ne do të lëmë mënjanë në një sitë për të hequr vajin dhe ujin e tepërt dhe ta lëmë të kalitet.

Në një tas, ne do të vendosim këtë salcë spinaqi dhe do të shtojmë Vezë 2 dhe pykën e djathit të integruar. Ne do të trazojmë mirë dhe do të shtojmë kripën për shije.

Në fund, do të ngrohim një tigan të vogël me pak vaj dhe do ta shtojmë pjesë të vogla të këtij 'brumi' me një lugë, duke përhapur mirë këto tortilla. Ne do ta lëmë të vendoset në njërën anë dhe do ta kthejmë atë për t'u vendosur në anën tjetër.

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Tortilat e spinaqit dhe djathit

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 116

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Cristian dijo

  Recetë e shkëlqyeshme, shumë e lehtë dhe e lirë, më pëlqen spinaqi në sallatë dhe kjo është shumë e shijshme ... shkon drejtpërdrejt në librin tim të recetave për ta vënë në praktikë.

  1.    Ale Jimenez dijo

   Faleminderit shumë Cristian! Në librin tonë të recetave do të gjeni shumë receta me rrotullime, nga sallatat http://www.lasrecetascocina.com/2014/07/21/ensalada-de-espinacas/ edhe picat e shijshme http://www.lasrecetascocina.com/2014/07/17/pizza-de-espinacas-y-berenjenas/

   Faleminderit qe na ndiqni !!