Tortë tofu dhe gratin me patate të ëmbël, një propozim vegan për Krishtlindje

Tortë me tofu dhe patate të ëmbël

Krishtlindjet po afrojnë dhe në Cooking Recipes ne vendosim bateritë tona për t'ju dhënë disa ide. Kemi kaluar javë të tëra duke përgatitur receta që fare mirë mund të jenë pjesë e menusë në prag të Krishtlindjeve apo Krishtlindjeve, por sot ju propozoj një që mund ta shijojë të gjithë: Tortë tofu dhe gratin me patate të ëmbël.

Kjo recetë projektuar veçanërisht për veganët të gjithëve do ta pëlqejnë. Dhe është se mbushja me tofu ose sojë dhe perime me teksturë është tërheqëse më vete, por nëse shtojmë edhe një shtresë gratini me patate të ëmbël, festa shërbehet. E shijshme, kremoze dhe e lehtë, kjo tortë i ka të gjitha!

Madje ka edhe ngjyrë. Mos më thuaj se ngjyra portokalli nuk tërheq vëmendjen, është e parezistueshme! Ose është, të paktën, për mua. A është vërtet e dukshme që i dua patatet e ëmbla? Nëse nuk ju pëlqen, mund ta bëni me patate, por e para ka një prekje më festive. A guxoni ta përgatisni? Unë ju them se si ta bëni atë.

Receta

Tortë me tofu dhe patate të ëmbël, një propozim vegan për Krishtlindje
Jeni duke kërkuar për një propozim vegan për tryezën tuaj të Krishtlindjeve? Përgatitni këtë tortë tofu të kripur dhe patate të ëmbël, e thjeshtë dhe e shijshme.
Author:
Lloji i recetës: Verduras
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 1 patate e madhe e embel
 • 1 Cebolla
 • 1 spec jeshil
 • Pepper spec i kuq
 • 1 karafil hudhër
 • 180 g e tofut
 • ½ brokoli
 • Vaj ulliri
 • Kripë
 • Piper i zi
 • Papara e ëmbël
 • 200 g domate të shtypura
 • 100 ml. e ujit
Preparación
 1. Ne zhvishem dhe presim pataten e ëmbël në kubikë për ta gatuar me ujë të bollshëm për 20 minuta ose derisa të zbutet.
 2. Ne kemi kohë për të pres qepën, piperin dhe hudhrën dhe i skuqim në një tigan me pak vaj ulliri, pak kripë dhe pak piper për pesë minuta.
 3. atëherë shtoni tofu të grirë, brokoli gjithashtu i grire dhe paprika dhe i perziejme mire qe te gatuhen per disa minuta.
 4. Atëherë ne përfshijmë domate dhe ujin dhe ziejini në zjarr mesatar/të lartë për 10 minuta.
 5. Ne derdhim mbushjen në një enë kundër furrës.
 6. Kullojeni mirë pataten dhe pure me pirun për të bërë një pure të thjeshtë. Shtoni pak vaj dhe përzieni përsëri.
 7. Vendosim purenë e patates së ëmbël sipër mbushjes duke e lëmuar sipërfaqen.
 8. Gratin 15 minuta në 200 gradë dhe shërbejeni tofun dhe kekun me patate të ëmbël.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.