Tortë me kunguj dhe tuba

Biskota me kungull

Tortë me kunguj dhe tuba shtëpi shumë lëng dhe me një shije e ëmbël dhe e butë. Kungullin e kemi gjatë gjithë vitit në treg, por këtë vjeshtë është koha kur përdoret më shumë për shumë receta.

Tani është shumë popullor ndërsa afrohet Natën e Halloween, dhe shumë ëmbëlsira janë përgatitur me kungull, si kjo tortë me tuba që unë kam përgatitur për ju.

Biskota me kungull
Author:
Lloji i recetës: ëmbëlsirë
Shërbime: 6
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 200 gr kungull i gatuar
 • 250 gr Nga mielli
 • Vezë 3
 • 1 kos kremoz
 • 200 gr e sheqerit
 • 125 ml. vaj luledielli
 • 2 lugë çaji pluhur pjekje
 • P lugë çaji sodë buke
 • 1 lugë çaji kanellë
 • P lugë çaji xhenxhefil
 • P lugë çaji arrëmyshk
 • Farat e kungullit dhe lulediellit
Preparación
 1. Së pari do të bëjmë pure kungulli, do ta presim në copa dhe do ta vendosim në një tas të sigurt në mikrovalë, do ta mbulojmë me mbështjellës plastik dhe do ta mikrovalojmë për 8-10 minuta me fuqinë maksimale. Ju e lini të ftohet. Ne e shtypim ose shtypim atë me një pirun.
 2. Nxehim furrën në 180ºC.
 3. Vendosni vezët, sheqerin, puren e kungullit, kosin dhe vajin në një enë, rrihni derisa të merrni një masë homogjene dhe gjithçka të përzihet mirë.
 4. Nga ana tjetër përziejmë përbërësit e thatë si miellin, majanë, bikarbonatin dhe erëzat, e përziejmë dhe e shtojmë në përzierjen tjetër duke rrahur pak nga pak derisa gjithçka të integrohet.
 5. Ne do të shtojmë tubat dhe do të përziejmë. Ne përgatisim një kallëp me rreth 22 cm. përhapeni me gjalpë dhe pak miell dhe vendosni masën dhe sipër vendosni disa tuba për tu dekoruar.
 6. Piqni për rreth 30 minuta ose derisa ta klikoni me një kruese dhëmbësh në qendër të dalë e pastër.
 7. E lëmë të ftohet dhe kaq. Nga një ditë në tjetrën është më mirë.
 8. Mund të bëni edhe kifle në vend të tortës.
 9. Ju mund të bëni pa erëza nëse nuk ju pëlqejnë.
 10. Dhe gati !!!

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.