Tortë e përmbysur portokalli

Tortë e përmbysur portokalli

Në shtëpi, një tortë me sfungjer nuk mungon asnjëherë në fundjavë. Mëngjesi dhe çaji i pasdites janë kohët e zgjedhura normalisht për të provuar kombinime të reja ose për të përsëritur disa nga të preferuarat tona. Kjo fundjavë ishte kjo tortë përmbys portokalli ai që pushtoi tryezën tonë.

Kushdo që pëlqen ëmbëlsirat me agrumet do ta pëlqejë këtë tortë. Kjo është gjithashtu koha më e mirë për ta bërë atë, duke përfituar kështu nga a frutat e stinës si portokalli. Ju mund të shtoni arra në të përveç portokallit për të pasuruar strukturën e saj. Vendosa për lajthitë, por mund të përdorni edhe bajame. A do ta provoni?

Tortë e përmbysur portokalli
Kjo tortë me portokall është një propozim i shkëlqyeshëm sezonal. Ideale për të shërbyer si mëngjes ose ëmbëlsirë me krem ​​krem ​​ose akullore.
Author:
Kuzhina: Tradicionale
Lloji i recetës: Ëmbëlsirë,
Shërbime: 8-12
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • Vezë 4
 • 220 g e sheqerit
 • 150 g Nga mielli
 • 1 tsp pluhur pjekje (Royal)
 • 150 g gjalp i shkrirë
 • 120 g lajthitë e shtypura
 • 1 lugë gjelle portokalli
Kreh portokalli
 • 125 ml ujë
 • 225 g e sheqerit
 • 2 portokalle të prera në feta shumë të holla
Preparación
 1. Ne ngrohim ujin me sheqer dhe gatuajmë derisa të tretet. Shtoni portokallet dhe gatuajini për 10 deri në 15 minuta derisa të jetë fruti i butë dhe i shurupuar por mbaj formën. Ne rezervojmë fruta dhe shurup veç e veç.
 2. Ne rrahim vezët me sheqerin derisa të zbardhet.
 3. Ne e shtojmë atë gjalp i shkrirë, lajthitë dhe lëvoren e limonit dhe përzieni.
 4. Shoshim miellin dhe maja dhe përfshiheni në përzierjen e mëparshme me një shpatull duke bërë lëvizje mbështjellëse.
 5. E veshim pjesën e poshtme të kallëpit letër pjekjeje dhe ngrohim furrën në 190ºC.
 6. Ne vendosim portokall në sfond, në një mënyrë kurioze - kthimi i tij do të jetë ajo që shihni.
 7. Mbi të derdhim brumin të tortës dhe lëmoni sipërfaqen.
 8. Pjekim për 40-50 minuta.
 9. Pasi të jetë pjekur, e lëmë tortën të ftohet në një raft, por akoma në kallëp dhe kur të jetë plotësisht e ftohtë, ne e zbërthejmë dhe lyejme me shurupin e rezervuar
Informacion ushqyes për racion
Madhësia e shërbimit: 365

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   DOLORES ALBA ORILLAN dijo

  M WNYR SI T BE JET «» CHACHI PIRULI «»

 2.   DOLORES ALBA ORILLAN dijo

  Mendoj se gjithçka është thënë tashmë RE. Spektakolare.
  DHE ATA T WH CIL IN NUK I KAM B DR Y TAN. FALEMINDERIT… FALEMINDERIT… DHE FALEMINDERIT, SHOK.

  1.    Grace dijo

   E provova. Kjo është shumë e mirë !!!

   1.    Maria vazquez dijo

    Më vjen mirë që ju pëlqeu Graciela!