Mbëlsirë nougat me çokollatë

Nugati nuk mund të mungojë në këto festa të Krishtlindjeve, por jo gjithmonë duhet të jetë e njëjtë. Për të ndryshuar ne do të përdorim një tabletë nougat me çokollatë krokante dhe do të përgatisim një tortë nougat me çokollatë shumë mirë, gjithashtu nuk ka nevojë për furrëThjesht duhet ta bësh në kohë që kur ta hash të jetë vendosur dhe nëse e përgatit një ditë më parë, shumë më mirë.

Mbëlsirë nougat me çokollatë

Author:
Lloji i recetës: Desserts
Shërbime: 6-8

Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 

Përbërësit
 • 1 pako me biskota Maria (200 gr.)
 • 80 gr e gjalpit
 • 500 ml. krem pana
 • 400 ml. qumësht
 • 2 zarfe gjizë
 • 100 gr e sheqerit
 • 1 tabletë nougat me çokollatë
 • Për të dekoruar tortën, çokollatën, arrat ...

Preparación
 1. Shtrydhim biskotat me mikser, shkrijmë gjalpin për disa sekonda në mikrovalë dhe e përziejmë me biskotat e shtypura, e vendosim këtë përzierje në bazën e një kallëpi të lëvizshëm duke shtypur me gishta në mënyrë që të jetë mirë kompakte dhe të vendosim atë në frigorifer. Ne prenotuar.
 2. Vendosim një tenxhere në zjarr me kremin, sheqerin, nugatin e prerë në copa dhe gjysmën e qumështit, ngrohim gjithçka dhe përziejmë mirë.
 3. Ndërsa është duke u ngrohur, hedhim pjesën tjetër të qumështit në një gotë dhe do të shtojmë dy zarfat e gjizës, do ta trazojmë mirë derisa të tretet mirë dhe pa gunga.
 4. Kur tenxhere është shumë e nxehtë dhe çokollata është tretur, ne do të vendosim gotën e qumështit dhe zarfat e gjizës, do të trazojmë pa ndalur derisa të fillojë të vlojë dhe të trashet, pastaj e heqim nga zjarri.
 5. Nxjerrim formën nga frigoriferi që kemi me bazën e biskotave dhe do të shtojmë pak nga pak përzierjen e nugatit, e lëmë të ngrohtë dhe do ta fusim në frigorifer.
 6. Kur shkojmë ta shërbejmë, mund ta zbukurojmë me ashkël çokollate, bajame të copëtuara ose të mbuluara me çokollatë të shkrirë.
 7. Dhe gati për të ngrënë !!!

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.