Thekshëm perimesh të kripura

Thekshëm perimesh të kripura, një tortë shumë e pasur. Një tortë tradicionale e shijshme nga kuzhina franceze, ka një bazë brumi që mund të thyhet ose të sfumohet dhe përbërësit kryesorë janë vezët dhe kremi. Pastaj pranon çdo mbushje si perime, kërpudha, mish, peshk...

Është një tortë që shkon shumë me gjithçka që i vendosni, është e shijshme dhe është shumë e kompletuar.

Thekshëm perimesh të kripura
Author:
Lloji i recetës: Filluesit
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 1 fletë ëmbëlsira
 • 2 vezë të mëdha
 • 200 ml. qumesht i avulluar
 • 2 presh
 • 1 kungull i njomë i madh ose 2 të mesëm
 • Djathë i grirë
 • vaj
 • piper
 • Kripë
Preparación
 1. Për të bërë tortën me perime do të fillojmë me përgatitjen e perimeve. I pastrojmë perimet.
 2. Vendosim një tigan me vaj ulliri në zjarr mesatar, shtojmë preshin dhe kungull i njomë, i lëmë të ziejnë derisa të marrin ngjyrë kafe të artë. E mbulojmë tiganin për rreth 5 minuta në mënyrë që të marrë avull dhe të piqet pa qenë nevoja të hedhim shumë vaj, i heqim kapakun, i hedhim pak kripë dhe e lemë të përfundojë zierja, rreth 5-8 minuta të tjera.
 3. Kur jeni të rezervuar.
 4. Ndërsa perimet janë duke u zier, ndizni furrën në 180ºC, ngrohni lart e poshtë.
 5. Vendosni vezët dhe qumështin e avulluar në një enë. I përziejmë.
 6. Shtoni përzierjen e perimeve, preshin dhe kungulleshkat. I hedhim pak kripë dhe piper.
 7. Shtoni pak djathë të grirë dhe përzieni. Sasia e djathit sipas deshires tuaj.
 8. Përgatisim kallëpin, nëse kemi një kallëp më të mirë të heqshëm. E vendosim brumin në kallëp. Shtoni përzierjen e mëparshme.
 9. I hedh sipër edhe pak djathë të grirë dhe e fusim në furrë në tepsi të mesme.
 10. Piqni kishin për rreth 25-30 minuta. Baza e peta duhet të bëhet dhe sipërfaqja e tortës të marrë ngjyrë të artë. Koha mund të ndryshojë në varësi të furrës.
 11. Ne nxjerrim dhe shërbejmë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.