Cookie, moka dhe tortë me çokollatë

Tortë me buke me çokollatë

kjo tortë me biskota, moka dhe çokollatëIsshtë e lidhur me atë të familjes time dhe unë supozoj se e shumë të tjerëve. Për një kohë të gjatë ka qenë e preferuar si Tortë e ditëlindjes ose ëmbëlsirë në festa të ndryshme. Sapo ta bëni, të gjithë do t'ju kërkojnë ta përsërisni.

Isshtë një tortë e thjeshtë dhe e rehatshme, pasi nuk kërkohet furrë. Një tortë që mund ta përgatisni paraprakisht dhe që e mban të përkryer në frigorifer, duke ju bërë të mundur që ta shijoni duke zgjatur 5 ose 6 ditë pa problem. Kombinimi i mokës me çokollatën është fantastik dhe torta jep shumë nëse nuk do të hani racione të mëdha!

Përbërësit

Për 6-8 persona

 • 1 pako me biskota katrore Cuetara
 • 1 gotë qumështi
 • 1 lugë çaji nescafe
 • 200 g Veshje me çokollatë të errët
 • 2 lugë krem ​​të lëngshëm 35% mg

Për mbushjen

 • 250 g margarinë
 • 4 lugë sheqer krem
 • 2 të verdhën e vezëve
 • 1 lugë çaji nescafe
 • Qumësht, e nevojshme për të holluar nescafé.

Tortë me buke me çokollatë

përpunim

Ne fillojmë me përgatitjen e krem moka që do të shërbejë si mbushës. Për ta bërë këtë, rrahni margarinën, katër lugë sheqer krem ​​dhe dy të verdha të vezëve në një tas derisa të merret një përzierje homogjene. Tjetra shtojmë 1 lugë çaji nescafe të holluar në qumësht dhe e përziejmë derisa të integrohet. Rezervuam

Holloni një lugë kafeje në një gotë qumësht të ngrohtë. Ne e derdhim përzierjen në një tabaka që është më e përshtatshme për ne zhytjen e biskotave para se të montojmë tortën tonë. Objektivi është që ata të marrin një aromë kafeje, por ato nuk duhet të zbuten shumë, ne duhet të jemi në gjendje t'i heqim ato nga tabaka pa i thyer.

Ne fillojmë të montoni tortën tonë. Vendosim një shtresë biskotash në fund dhe më pas me një mistri silikoni shtrijmë pjesën e kremit tonë sipër. Ne i përsërisim këto dy hapa 4 herë dhe përfundojmë me një shtresë cookies.

Vendosim në frigorifer dhe përgatisim ndërkohë mbulimin tonë, duke u shkrirë Bain-marie çokollatën dhe duke e kombinuar me dy lugë krem. Kur ta kemi gati e hedhim mbi tortën tonë dhe e lëmë të ftohet.

Notas

Më pëlqen të përdor Biskota Cuétara Për shkak se ne jemi më rezistentë kur bëhet fjalë për zhytjen e tyre në qumësht, por unë kam përdorur gjithashtu Kremin Tropikal të Gullon, edhe pse aroma e tij është më delikate, unë e dua atë.

Më shumë informacion - Tortë për ditëlindje me krem ​​pastiçerie dhe çokollatë

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Tortë me buke me çokollatë

Koha e përgatitjes

Koha totale

Kilokalori për racion 450

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Coronado Rose dijo

  Përshëndetje, mirëmëngjes, më inkurajoni ta përgatis këtë ëmbëlsirë, edhe pse nuk di shumë për këto shumë ëmbëlsira. Kam dyshime për disa përbërës, ju thoni 35% krem, sa sasi do të ishte në gram, bleva krem ​​qumështi, sepse më thanë se ishte e njëjta gjë. Atëherë ju thoni qumësht një filxhan qumësht, por qumështi duhet të avullohet (kanaçe) ose qumësht i freskët (i pijshëm). Ju lutemi mbështetjen tuaj. Faleminderit…

  Atte.

  Rosa

  1.    Maria vazquez dijo

   Mirëmëngjesi Rosa, më vjen mirë që jeni të inkurajuar ta përgatisni. Sa i përket kremës së lëngshme, ajo është dy lugë. 35% i referohet yndyrës në krem ​​... ka kremëra më të lehta që përdoren për kuzhina dhe të tjera me yndyrë më të lartë që mund të fshikullohen. Ai që kam përdorur është një nga të fundit. Sa i përket qumështit, unë kam përdorur qumësht gjysëm të skremuar, por edhe ju mund të përdorni të plotë.