Tortë kos me mermer, mëngjes i lehtë

Tortë kos me mermer

El Tortë me kos Shtë një klasik me të cilin duhet filluar në botën e ëmbëlsirave. Shpejt dhe lehtë për t’u përgatitur, nuk dështon kurrë dhe është një mëngjes i shkëlqyeshëm për të gjithë familjen. Si ta marrim efektin e mermertë?

El efekt mermeri Arrihet duke shtuar pluhur kakao në një pjesë të brumit tonë dhe duke luajtur me shtresat. Adhuruesit e çokollatës do ta pëlqejnë këtë shtesë dhe torta do të jetë shumë më e gjallë. Provojeni!

Përbërësit

 • 1 kos limoni
 • Vezë 3
 • 2 masa kos sheqeri
 • 1 masë kos vaji
 • 3 masa kos të thjeshtë
 • 1 zarf i majasë tip Royal
 • 2-3 lugë pluhur kakao

Tortë kos me mermer

përpunim

Ngrohim furrën në 180º.

Në një tas rrahim me ndihmën e disave shufra elektrike vezët dhe sheqeri derisa të përzihen mirë. Tjetra, shtojmë pjesën tjetër të përbërësve një nga një dhe i rrahim derisa të integrohen në përzierje.

Ne ndajmë 1/3 e përzierjes në një tas tjetër dhe shtoni 2-3 lugë kakao pluhur. Përziejeni mirë me një lugë për të integruar kakaon dhe për të arritur një masë homogjene.

Fillojmë duke derdhur një pjesë të brumit "të bardhë" në kallëpin tonë silikoni derisa të mbulohet fundi. Tjetra, ne hedhim një pjesë të masës së kakaos sipër, sikur të gjurmonim një shteg të vogël mbi masën e mëparshme. Ne e përsërisim këtë hap të fundit masat alternative derisa të shterohen.

Për të arritur efekt mermeri, Ne përdorim një hell për të gjurmuar "tetë" në brumin tonë përgjatë gjatësisë.

Ne pjekim për 35-40 minutos. Ne kontrollojmë nëse ëmbëlsira është bërë duke futur një kruese dhëmbësh ose buzë një thike. Nëse del i pastër, do të jetë koha ta hiqni nga furra.

Ne e lëmë atë të kalitet dhe të zbërthehet në një raft për të përfunduar ftohjen.

Më shumë informacion - Cakembëlsirë me limon, një mëngjes i lehtë

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Tortë kos me mermer

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 220

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.