Tortë me niseshte misri e shijshme!

Tortë me niseshte misri

Ky është një kek i ëmbël i zakonshëm në shtëpi. Me një filxhan kafe ose çokollatë të nxehtë në mes të pasdites këtë tortë me niseshte misri Shtë një kënaqësi absolute. Ai e ka zbukuruar atë me disa fije çokollate, më shumë për estetikë sesa për shije; struktura e butë dhe e butë dhe aroma delikate e kësaj torte nuk kanë nevojë për ndonjë shtesë.

Torta me niseshte misri është një tortë bazë, si p.sh. kos limoni, të cilave mund t’u shtojmë aroma dhe përbërës të ndryshëm. Isshtë e lehtë për tu bërë; procesori i ushqimit dhe furra bëjnë pjesën më të madhe të punës. Përbërësit maten në a Kallëp 20 cm. me mure të larta; Mos u frikësoni nëse duket shumë tortë, nuk do të zgjasë 3 ditët që mbetet e butë.

Përbërësit

 • 250 g gjalpë në temperaturë dhome
 • 250 g e sheqerit
 • 3 vezë XL
 • 150 g niseshte misri
 • 150 g miell pastiçerie
 • Lugë çaji 3 nivele pluhur pjekje
 • 60 ml. qumësht
 • 1 majë kripe
 • Gjysma e një çokollate 70% të shkrirë (për të dekoruar)

përpunim

Ngrohim furrën në 190º.

Ne rrahim gjalpin në temperaturën e dhomës duke shtuar sheqerin pak nga pak derisa të përftoni një përzierje të bardhë dhe me gëzof.

Shtojmë të verdhat një nga një dhe ne vazhdojmë të rrahim.

Ne përziejmë miell i situr, niseshte misri dhe maja. Shtoni pak nga pak në përzierjen e gjalpit, duke rrahur me shpejtësi të ulët dhe alternuar me qumështin.

Në një enë të veçantë ne mbledhim e qartë deri në dëborë me një majë kripe. Ne i shtojmë ato në brumin e ëmbëlsirave dhe i përfshijmë me lëvizje mbështjellëse duke përdorur një gjuhë ëmbëlsirash.

Lyejmë një kallëp 20 cm. dhe vendoseni bazën me letër vaji. Ne derdhim brumin dhe lëmojmë sipërfaqen me shpatull. Ne e godasim formën në tavolinën e punës 3 ose 4 herë në mënyrë që brumi të vendoset.

Vendosim në furrë të parangrohur në 190 gradë dhe pjekim për 45-60 min. Koha është e përafërt dhe varet nga secila furrë. Torta do të jetë gati kur, kur të klikoni në qendër të tortës me një shkop, të shohim se ajo del e pastër.

Hiqeni nga furra, lëreni të ngrohtë dhe zbërthehet në një raft.

Kur është ftohtë e zbukurojmë me të fijet e çokollatës i shkrirë.

Tortë me niseshte misri

Notas

Mund ta dekoroni edhe me disa fruta te sheqerosura ose fruta të thata të tilla si arra ose bajame të prera. Në raste të tilla, do të duhet të përfshini përbërësit në brumë para se të piqet torta.

Nëse keni dashur më shumë, mos ndaloni së provuari tortë pa kos e cila është gjithashtu e shijshme dhe përgatitet shumë lehtë.

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Tortë me niseshte misri

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 400

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   eva dijo

  A ka ndonjë zëvendësim për majanë?

 2.   Roksana dijo

  Përshëndetje, unë e pëlqeja këtë biskotë, a mund të zbukurohet me krem ​​ose krem? Faleminderit

  1.    Maria vazquez dijo

   Mund ta mbushni duke e hapur në gjysmë ose ta dekoroni ashtu si dëshironi