Topa spinaqi

Topa spinaqi

Më të vegjlit e shtëpisë janë disi në miniaturë kur bëhet fjalë për të ngrënë, prandaj, ne duhet të zhvillojmë receta të thjeshta, por goditëse që i afrojnë ata me ngrënien ushqime të shëndetshme dhe të mbushura me lëndë ushqyese për t’i ndihmuar ata të rriten të shëndetshëm dhe të fortë.

Në këtë mënyrë, sot ju paraqesim këto topa të shijshëm spinaqi dhe besameli, një darkë e shijshme e e shëndetshme në mënyrë që fëmijët të hanë perime lehtësisht. Përveç kësaj, spinaq ato janë shumë të dobishme për fëmijët, duke favorizuar sasinë e vitaminave dhe mineraleve.

Përbërësit

 • 300 g spinaq.
 • 2 thelpinj hudhre.
 • 1-2 lugë miell.
 • Qumësht
 • Një majë arrëmyshk
 • Kripë.
 • Vaj ulliri
 • E rraha vezën.
 • Therrime buke.

Preparación

Para së gjithash, ne do të lajmë spinaq dhe ne do të heqim qafe rrjedhjet më të mëdha dhe të trasha. Përveç kësaj, ne do të prerë hudhër në feta të holla.

Në një tigan, do të vendosim një shi të mirë vaj ulliri dhe do të shtojmë hudhrën e prerë. Kur te jene te arta, do te shtojme spinaqin dhe do ta leme te gatuhet derisa te ulet ne vellim, per kete, do te trazojme here pas here. Kur të mbarojnë, ne do t'i heqim ato në një kullesë hiqni sa më shumë vaj.

Atëherë do të bëjmë një bechamel drita Në të njëjtën tigan ku kemi gatuar spinaqin, do të shtojmë përsëri një shi me vaj ulliri dhe kur të jetë i nxehtë, do të shtojmë miellin dhe do ta trazojmë mirë për të hequr aromën e papërpunuar. Pastaj, gradualisht përfshijmë qumështin derisa të marrim një krem ​​të lehtë.

Atëherë spinaqin do ta shtojmë në beshamel dhe do të trazojmë mirë derisa të marrim një përzierje homogjene. Përveç kësaj, ne do të shtojmë kripë dhe arrëmyshk dhe do t'i heqim në një pjatë për t'i lënë të ftohen pak.

Më në fund, me duart tona do të marrim pjesë të vogla të kësaj përzierjeje dhe do t'i kalojmë përmes vezës së rrahur dhe copave të bukës, dhe pastaj i skuqim në vaj të bollshëm nxehtë Ne do t'i kullojmë ato në letër thithëse dhe lito! për të shijuar këto topa të shijshëm spinaqi.

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Topa spinaqi

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 342

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Këndi Marga i Vegjetarianit dijo

  çfarë kënaqësie