Tas granola me kokrra të egra dhe djathë të grirë

Tas granola me kokrra të egra dhe djathë të grirë

Jeni mërzitur duke ngrënë gjithmonë të njëjtin mëngjes? duke kërkuar opsione të shëndetshme dhe të freskëta për verën? Ky tas me granola me kokrra të egra dhe djathi i rrahur është një alternativë e shkëlqyer si për mëngjes ashtu edhe si meze të lehtë. E lehtë dhe e shpejtë për t'u përgatitur, është një nga mëngjeset e mia të preferuara kur vapa është ndezur dhe nuk kam dëshirë të përgatis asgjë.

Unë nuk jam shumë i granola, por herë pas here më pëlqen të blej disa opsion komercial pa sheqer të ndryshoj pak mëngjeset e mia. Mund ta përgatisni vetë, por përgjithësisht e kam të lehtë, sidomos në këtë periudhë të vitit. Një granola tradicionale është ideale për këtë mëngjes, nuk keni pse të ndërlikoni veten, pasi protagonistë këtu duhet të jenë manaferrat e egra dhe djathi i rrahur.

Luleshtrydhe, manaferra, boronica, mjedra... në këtë mëngjes mund të shtoni frutat që dëshironi. Nëse nuk i gjeni të freskëta, ka qese me fruta të ngrira, të cilat janë shumë praktike në këto raste dhe nuk ju bën keq t’i keni në ngrirje. Djathin e grirë e lë në zgjedhjen tuaj, mund ta zëvendësoni edhe me kos nëse dëshironi. Dhe spërkatja e mjaltit që nuk mungon. Provoni!

Receta

Tas granola me kokrra të egra dhe djathë të grirë
Ky tas me granola me manaferra të egra dhe djathë të rrahur është ideal për mëngjes ose meze të lehtë. E freskët, e lehtë dhe ushqyese, ideale për muajt më të nxehtë!
Author:
Lloji i recetës: mëngjes
Shërbime: 1
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 4 lugë granola
 • 1 filxhan fruta të egra: luleshtrydhe, boronica, manaferra, mjedra..
 • 1 filxhan djathë të rrahur
 • 1 lugë çaji me mjaltë
 • 1 ons çokollatë e zezë e copëtuar
Preparación
 1. Vendoseni në fund të tasit gjysma e djathit të rrahur Mbi këtë hedhim mjaltin në formë filli, që të shpërndahet mirë.
 2. Mbi djathin shpërndajmë tre nga katër lugë gjelle granola dhe çokollatën e copëtuar.
 3. pastaj, ne përfshijmë fruta të egra e zgjedhur.
 4. Në fund këtë tas e plotësojmë me djathin e rrahur dhe granola e mbetur.
 5. Ne hamë duke marrë lugën nga lart poshtë në mënyrë që kafshimi të ketë pak nga gjithçka.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.