Tapines mbushur me oriz dhe karrota gratin

Tapina të mbushura me oriz dhe karota

Meqenëse Vera e vlerësuar po largohet nga ne, duhet vazhdo të kujdesesh për veten tënde si zakonisht. Prandaj, ne duhet të vazhdojmë të mbajmë linjën me ushqime të shëndetshme dhe një dietë të ekuilibruar, bazuar në fruta dhe perime.

Për këtë arsye, sot doja t’i përgatisja këto tapinë të mbushura me oriz dhe karota, gratin e pjekur me pak djathë. Rezultati i tij është i hollë, ju ftoj ta bëni, me siguri do ta pëlqeni.

Përbërësit

 • 2 shirita të mëdhenj dhjami.
 • 1 karotë e yndyrë.
 • 300 g de oriz të bardhë I gatuar.
 • 200 g proshutë gjel deti.
 • Djathë i grirë.
 • Kripë.
 • Vaj ulliri
 • Ujë

Preparación

Së pari, ne do të lajmë kapakët shumë mirë, dhe pastaj do t'i presim në mënyrë të tillë që të jenë me një bazë e lëmuar në mënyrë që kur t’i mbështesni, të mos bien.

Tapina të mbushura me oriz dhe karota

Ndërsa i presim, do të vendosim një tenxhere me ujë që të vlojë. Sapo të dalin flluskat, shtojmë kripë dhe vendosim kapakët, të cilët do të gatuhet për rreth 15 minuta.

Tapina të mbushura me oriz dhe karota

Në të njëjtën kohë, le të gatuajnë, ne po bëjmë mbushje. Për ta bërë këtë, ne do të presim karotat dhe proshutën e gjelit të detit në kubikë të vegjël dhe do t'i skuqim në një tigan. Më vonë, shtojmë orizin dhe tulin e tapinit. Ne do të shtojmë pak kripë dhe trumzë dhe i kaurdisim edhe për 3 minuta.

Tapina të mbushura me oriz dhe karota

Së fundi, mbushim shiritat, spërkatni pak djathë sipër dhe e pjekni në skarë në 180ºC për rreth 5 minuta.

Më shumë informacion - Pure kungull i njomë me croutons, darkë e shpejtë dhe e thjeshtë e Shën Valentinit

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Tapina të mbushura me oriz dhe karota

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 269

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.