Tapenë e ullirit të gjelbër

Tapenë e ullirit të gjelbër

Tapenade është vetëm një pastë e përhapur bazuar në ullinj, algaparras dhe anchovies për të përgatitur meze të shijshme për ditë të veçanta siç janë festat e Krishtlindjeve që do të vijnë së shpejti. Këto dolli të vogla me tapenë janë një meze të lehtë shumë tërheqëse për të gjithë familjen.

Ky lloj makarona ose përzierje e përpunuar mund të zgjasë disa ditë në frigorifer, por i mbuluar në mënyrë që të mos lërë erë ose të kapë atë të produkteve të tjera në frigorifer. Kjo recetë është e shpejtë dhe e lehtë dhe mund të jetë një meze e shkëlqyeshme edhe për gratë. darka me miq.

Përbërësit

 • 1 kanaçe me ullinj jeshilë pa gropa.
 • 2 lugë kaperi të kulluara.
 • 3 açuqe.
 • 1 lugë gjelle vaj ulliri.
 • 1 thelpinj hudhër.
 • Lëngrat e zi të piperit.
 • Trumza.
 • Lëng limoni.

Preparación

Së pari, pres ullinjtë dhe i vendosi në një llaç. Kjo mund të bëhet gjithashtu në një mulli ose me të njëjtën mikser.

pastaj, ne do të grijmë hudhrën imët dhe ançudet dhe ne do të vendosim gjithçka në llaçin e mëparshëm. Përveç kësaj, do të shtojmë kaperi, disa kokrra piper të zi, pak trumzë dhe një lugë gjelle lëng limoni.

Ne do ta shtypim të gjithë këtë mirë në llaç së bashku me një lugë vaj ulliri në mënyrë që kështu të formohet kjo pastë tapenade.

Më në fund, do të largohemi vendos makaronat në frigorifer në frigorifer për të paktën 12 orë. Do të mbetej vetëm për t'i shërbyer në dolli të vogla bukë të bëra në furrë.

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Tapenë e ullirit të gjelbër

Koha totale

Kilokalori për racion 238

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.