Buds karrota mikrovalë

Buds karrota mikrovalë

A ju kujtohet karrota me mikrovalë Çfarë ju mësuam të përgatisni kohët e fundit? Sot do ta përdorim përsëri për të përgatitur një starter i lehtë dhe freskues: Sythat mikrovalë me karota. Një pjatë e thjeshtë në të cilën ne do t'i japim karrotave tona klasike një tjetër kthesë.

Sallatat bëhen fillestarë të përsosur në këtë periudhë të vitit. Kur nxehtësia godet, nuk ka asgjë si freskia e disa sythave dhe disa gjetheve të gjelbërta në kombinim me të tjerët. fruta dhe perime për të filluar ushqimin. Në këtë rast, lista e përbërësve nuk mund të jetë më e thjeshtë: sythat, karotat, domatet, qepët dhe rrushin e thatë.

Pak më shumë se tetë minuta do të duhen përgatitni karrotën në mikrovalë. Minuta që mund të përfitoni, siç kam bërë, për të përgatitur pjesën tjetër të përbërësve dhe salcën. Zgjidhni atë që ju pëlqen më shumë; Unë vetëm shtova kripë, piper dhe vaj ulliri ekstra të virgjër. A guxoni ta përgatisni?

Receta

Buds karrota mikrovalë
Këto sytha karrote në mikrovalë janë perfekte si fillestar, të lehtë dhe freskues për të luftuar ditët më të nxehta.
Author:
Lloji i recetës: Sallata
Shërbime: 1
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 2 karota të mëdha
 • 1 sytha
 • 1 domate të pjekur
 • ½ qepujka
 • Një grusht rrush të thatë
 • 1 çelës gjalpi
 • Vaj ulliri ekstra i virgjër
 • Kripë
 • piper
Preparación
 1. Ne qërojmë karotat dhe i presim në gjysmë, si në gjatësi ashtu edhe në gjerësi. Më vonë secilin shkop e ndajmë në dysh për së gjati kështu që u duhet më pak kohë për tu gatuar.
 2. Ne i vendosim ato në një pjatë të thellë ose gyp dhe shtojmë ujë në mënyrë që të mbulojë tërë bazën e pllakës ose gypit. Në rastin tim, një gisht ujë. Më pas, ne i rregullojmë karotat dhe e mbulojmë enën me mbështjellës plastik për t'i çuar në mikrovalë.
 3. Ne gatuajmë me fuqinë maksimale për 5-6 minuta ose derisa karotat të zbuten.
 4. Ndërsa ne përfitojmë nga hapni sythin në dy, zare domate dhe copëtoni qepët. Ne i përziejmë këto dy të fundit dhe vendosim përzierjen në sytha ose kudo që preferoni.
 5. Sapo shkopinjtë e karotës të zbuten, i zbulojmë, vendosim gjalpin mbi to dhe gatuajmë për një minutë me funksionin e skarës.
 6. Ne shtojmë në sallatë si shkopinj karrote dhe rrush të thatë.
 7. Për të përfunduar ne kripë dhe piper dhe ujë me vaj ulliri sythat me karota në mikrovalë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.