Supë me karrota mente

Si është moti në tokat tuaja? Awshtë shumë ftohtë këtu, është hera e parë që shoh temperatura kaq të ulëta këtu, kështu që kur është koha për të ngrënë, e vetmja gjë që duam është diçka shumë e ngrohtë. supave Ata janë aleatë të mirë kundër të ftohtit dhe për darkë janë të shkëlqyeshëm sepse ato janë gjithashtu të lehta, të lehta për tu bërë dhe shumë të shijshme. Ajo që po ju sjell sot është a supë me karota disi e veçantë, pasi ajo ka një vezë dhe është aromatizuar me nenexhik Cfare mendoni!

Supë me karrota mente

Shkalla e vështirësisë: i lehtë

Koha e Përgatitjes: Minuta 30

Përbërësit për 4-5 persona:

 • 3 flokëkuq
 • 1 qepë i vogël (ose i mesëm i madh)
 • Një degëz e mente
 • Kripë
 • piper
 • 1-2 vezë
 • Petë

Përpunimi:

Në një tenxhere shtojmë 1,5 litra ujë dhe i vëmë të ziejnë. Pastaj shtojmë karotat e prera në copa, qepën, mentën, kripën dhe specin. Lëreni të ziejë derisa karota të zbutet.

Supë me karrota mente

Kur të jetë gati, hiqni nenexhikun dhe perimet, duke rezervuar supën në tenxhere.

Supë me karrota mente

Vendosim gjithçka përmes blenderit, përveç nenexhikut (së bashku me pak supë për ta bërë më të lehtë).

Supë me karrota mente

Pastaj shtojmë purenë e marrë në lëngun e rezervuar në tenxhere dhe trazojmë.

Supë me karrota mente

Ne tashmë kemi bazën e supës sonë, e cila duhet të jetë e lëngshme në mënyrë që të bëhen petë. Në rast se kur shtoni pure është bërë shumë e trashë, mund të shtoni pak ujë. Ju kontrolloni për kripë dhe ne mund të shtojmë petë. Në fund, kur petë të jenë gati, shtoni vezët dhe trazojini. Dhe për të shijuar !.

Supë me karrota mente

Në kohën e shërbimit ...

Shërbejeni shumë të ngrohtë! Mund ta dekoroni me disa gjethe nenexhik.

Sugjerimet e recetave:

Në rastin e dietë vegane, veza nuk do të shtohej në fund.

Më e mira…

Aroma e ëmbël e karotës bëhet shumë më e këndshme së bashku me nenexhikun.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Melita dijo

  Çfarë kënaqësie! Do ta bëj sot.