Spinaq me hudhër të bardhë dhe shparguj të gjelbër

Sot ne ju sjellim një tjetër recetë tonë të shëndetshme dhe "jeshile". Ne kemi propozuar që të arrijmë në mënyrë perfekte në operacionin e bikinit për këtë verë (e cila është mezi një muaj e disa javë) por pa ndaluar së ngrëni të shijshme dhe të larmishme. Nëse ju pëlqejnë perimet, veçanërisht spinaqi dhe shpargu, kjo do të ishte Vezë të fërguara me spinaq me hudhër të bardhë dhe shparguj të gjelbër do ta dashurosh. Të gjithë përbërësit janë të freskët, me të cilët sigurohemi që është diçka që e bëjmë plotësisht vetë dhe nuk ka kaluar asnjë metodë konservimi dhe / ose ngrirjeje më parë.

Nëse doni të dini se cilët përbërës kemi përdorur dhe sasitë që kemi shtuar prej secilit prej tyre, vazhdoni të lexoni.

Spinaq me hudhër të bardhë dhe shparguj të gjelbër
Spinaqi me hudhër të bardhë dhe asparagus jeshil është një pjatë ideale për të ngrënë të shëndetshëm, të shijshëm dhe në të njëjtën kohë, në përputhje me dietën.
Author:
Kuzhina: Spanjisht
Lloji i recetës: Verduras
Shërbime: 2
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 500 gram spinaq të freskët
 • 200 gramë shparguj të gjelbër
 • 4 thelpinj hudhër të bardhë
 • ½ qepë
 • Vezë 2
 • Vaj ulliri
 • Kripë
 • Piper i zi
 • Pluhur hudhre
Preparación
 1. Gjëja e parë që do të bëjmë është të lajmë mirë asparagun jeshil dhe spinaqin e freskët. Këto të fundit, pasi të lahen me ujë të nxehtë, do t’i lëmë të kullojnë. Ndërkohë, me asparagus, do t’i presim skajet dhe do t’i lëmë të gatshme për t’u kthyer rrotull dhe rrumbullakosur në një tigan me pak vaj ulliri. Duam t’i pjekim pak për të mos i lënë shumë të gatshme. Pasi t’i kemi bërë, i lëmë mënjanë në një pjatë dhe i presim në kubikë të vegjël.
 2. Në të njëjtën tigan ku kemi bërë shpargun, shtojmë përsëri pak vaj ulliri dhe shtojmë 4 hudhra qëruar mirë dhe feta. Ne bëjmë të njëjtën gjë me gjysmë qepë. I lëmë të skuqen pak dhe më pas shtojmë spinaqin e kulluar mirë.
 3. Ne e ulim nxehtësinë në gjysmë dhe trazojmë çdo pak. Spinaqi do të lëshojë shumë ujë kështu që kur të jenë pothuajse pa ujë, shtoni shpargun dhe shtoni kripë, piper i zi dhe pluhur hudhre. Nëse e ngremë nxehtësinë, uji i spinaqit do të konsumohet më shpejt.
 4. Hapi tjetër do të jetë shtimi dy vezë dhe i trazoni për të bërë vezët e fërguara. Lëmë edhe 5 minuta të tjera dhe i lëmë mënjanë.
Informacion ushqyes për racion
kalorive: 375

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.