Speca të mbushura me mish dhe perime

Speca të mbushura me mish dhe perime, një pjatë e shijshme ideale si fillim. Ideale për të filluar një vakt apo darkë feste. Një pjatë e thjeshtë për t'u përgatitur me shumë shije.

Specat e pjekur janë shumë të mirë dhe japin shumë shije, kombinohen shumë mirë me mishin dhe perimet. Mund t'i mbushni edhe vetëm me perime dhe të mos i vendosni mishin.

Speca të mbushura me mish dhe perime
Author:
Lloji i recetës: Filluesit
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 4 speca zile
 • 500 gram mish i grire (mish derri-viçi)
 • 1 Cebolla
 • 1 spec jeshil
 • 1 kungull i njomë
 • 200 gr domate të skuqura
 • 150 ml. verë e Bardhë
 • vaj
 • Kripë
 • piper
 • 100 gr djathë i integruar
Preparación
 1. Për të bërë specat e mbushur me mish dhe perime, do të fillojmë duke larë specat, do të presim bazën e sipërme dhe do t'i zbrazim mirë që të mos ketë fara.
 2. Grijmë qepën, piperin dhe kungulleshkat, të gjitha perimet i presim shumë të vogla.
 3. Ngroheni një tigan të madh me një rrymë vaji, shtoni perimet dhe lërini të ziejnë për rreth 5 minuta.
 4. Kur te ngelen pak perimet, shtojme mishin e grire dhe e leme te gatuhet me perimet.
 5. Kur shohim që mishi ka ndryshuar ngjyrë shtojmë domaten e skuqur, e lëmë për disa minuta dhe shtojmë një gotë të vogël verë të bardhë.
 6. I hedhim kripë dhe piper.
 7. Provuam sofriton me mish, nese nevojitet ndonje perberes e korrigjojme.
 8. I mbushim specat me sofriton qe kemi pergatitur, 4 specat i hedhim ne tepsi furre, mbi cdo mbushje hedhim nga pak djathe te grire, mbi speca ose nga njera ane vendosim tapas ne menyre qe edhe gatuhet.
 9. E vendosim tavën në furrë për rreth 40-50 minuta ose derisa specat të marrin ngjyrë të artë.
 10. Dhe gati për të shërbyer !!!

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gisela dijo

  Më në fund një recetë më shumë për shije. Pa oriz apo perime të tjera.
  Ju faleminderit.