Speca Piquillo dhe sallatë ton

Speca Piquillo dhe sallatë ton , një sallatë e pasur dhe e thjeshtë për t’u bërë, me shumë aromë. Specat e pjekur japin shumë aromë, ato janë ideale për një sallatë, për të bërë një salcë ose për të shoqëruar enët e mishit ose peshkut. Me to mund të bëni edhe një sallatë të ngrohtë, pasi specat janë shumë të mirë me nxehtësinë.

Sallatat mund të bëhen në shumë mënyra dhe në çdo stinë. Specat mund të piqen në shtëpi në furrë ose mund t'i blejmë ato tashmë të pjekura që mund t'i gjejmë në kavanoza qelqi ose kanaçe.

Me specat dhe tonin mund të përgatisim sallata të shijshme dhe t'i kombinojmë me përbërës të tjerë.

Speca Piquillo dhe sallatë ton
Author:
Lloji i recetës: Sallata
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 1 tenxhere me speca piquillo
 • 2-3 thelpinj hudhre
 • marule
 • 1 qepë pranverë
 • Peshku i tonit
 • ullinj
 • 1 kajen ose djegës (opsionale)
 • Kripë
 • piper
 • Vaj ulliri
Preparación
 1. Për të përgatitur specat piquillo dhe sallatën me ton, ne do të fillojmë duke gatuar specat piquillo.
 2. Ne heqim specat piquillo dhe ruajmë lëngun.
 3. Qëroni dhe prerë hudhrën në feta.
 4. Vendosim një tigan me një vaj vaj, shtojmë hudhrën dhe kajenën në zjarr të ngadaltë.
 5. Kur të shohim hudhrën pak kafe, shtojmë specat dhe pak lëng mishi nga tenxherja, i lëmë të gatuhen për rreth 5 minuta në zjarr të ngadaltë ose derisa specat të marrin aromën e hudhrës. Shtoni pak kripë.
 6. Pasi të jenë gatuar. Ne shuajmë zjarrin.
 7. Ne përgatisim sallatën, vendosim specat ose shiritat e tërë në një burim.
 8. Lajmë marule, e presim dhe e vendosim në burim së bashku me specat.
 9. Presim qepën dhe e shtojmë.
 10. Heqim vajin e tepërt nga toni dhe e vendosim në tigan, shtojmë disa ullinj.
 11. Shuajeni me vajin nga tava dhe lëngun nga specat dhe pak kripë.
 12. Ne shërbejmë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.