Merluc me domate dhe speca

Ne do të përgatisim merluc me domate dhe speca, një recetë ideale për peshqit. Edhe pse merluci gjendet gjatë gjithë vitit dhe konsumohet njëlloj, në Pashkë konsumohet pothuajse në çdo shtëpi, është si një traditë.

Cod është një peshk i bardhë me pak yndyrë, Mund të gatuhet në shumë mënyra, më e njohura është me domate. Ka mbetur një pjatë e shijshme !!!

Merluc me domate dhe speca
Author:
Lloji i recetës: pescado
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 8 fileto cod të shkripura
 • Miell
 • 2 Cebolla
 • 3 speca jeshil
 • 200 gr domate të shtypura
 • 150 gr domate të skuqura
 • Një gotë verë e bardhë, 150 ml.
 • vaj
Preparación
 1. Për të përgatitur këtë pjatë merluci, gjëja e parë që duhet të bëni është ta shkripni atë. Mund ta blini tashmë të shkripëzuar në pikën e saj.
 2. Do ta kemi në ujë midis 24 dhe 48 orë, do ta ndryshojmë ujin çdo 8 orë.
 3. Kur ta kemi, e thajmë mirë që të heqim ujin e tepërt me letër kuzhine.
 4. Vendosim një tigan të nxehet me vaj të mjaftueshëm, do të kalojmë merlucin për miell dhe do të skuqen. Ne do ta nxjerrim dhe do ta rezervojmë.
 5. Ne do të kullojmë vajin që të mos ketë skuqur merlucin, në një tigan do të shtojmë 6 ose 7 lugë vaj dhe do të skuqim qepën dhe specat që do të kemi prerë.
 6. Kur të jetë zier mirë, shtoni dy domate dhe lëreni për rreth 5 minuta.
 7. Ne do të derdhim gotën e verës dhe do ta lëmë të avullojë.
 8. Pas disa minutash të shtimit të verës, ne do të shtojmë copat e merlucit.
 9. Do të lëmë gjithçka së bashku për disa minuta në mënyrë që të integrohen të gjitha aromat, do të lëvizim tavën por pa prekur merlucin, në mënyrë që të mos ngjitet dhe të mbulohet me të gjithë salcën, dhe për rreth 5 minuta do të jetë gati
 10. E shijshme
 11. E vërteta është se është e mrekullueshme, është e lehtë për tu bërë dhe për 40 minuta është gati.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.