Ruajtja e patateve të qëruara

Ruajtja e patateve të qëruara
A e dini se si ruani patatet e qëruara? Një nga ushqimet më të përdorura në kuzhinë është patatja. Pa dyshim, me to mund të krijojmë pjata të shumta. Nga më themelorja te më kreativja mund të jetë në tryezën tonë. Por ndonjëherë ndodh që të fillojmë të qërojmë dhe presim patatet pa e kuptuar që nuk na duhen aq shumë për të krijuar recetën tonë.

Ne nuk duam që asnjëri prej tyre të humbet, prandaj sot ju lëmë këshillat dhe hilet më të mira si të ruhen patatet e qëruara. Në këtë mënyrë, do t’i keni pranë dhe gati për të kompletuar pjatën tuaj të preferuar. Gjeni se cilat hapa duhet të ndiqni!

Shumë e thjeshtë, në mënyrë që patatet që sapo keni qëruar dhe copëtuar të mos prishen, i vendosim në një enë të mbuluar me ujë dhe i vendosim në frigorifer. Kjo do t'i mbajë ato në mënyrë të përsosur për disa ditë (ata do të humbin vetëm pak niseshte). Pastaj para se të fillojmë të gatuajmë ato patate, i thajmë me një leckë që të mos kërcejnë. E thjeshtë, apo jo?

Si të ruhen patatet e qëruara

Ruajtja e patateve të qëruara
Si rregull i përgjithshëm, kur duam mbajmë patatet e qëruara i vendosim në frigorifer. Por vetëm me atë nuk funksionon. Më shumë se gjithçka sepse prishen dhe të nesërmen do të shohim se nuk janë më të dobishme për gatim. Kështu që, për t'u siguruar që mund t'i përdorim ende, është më mirë t'i vendosim në një tas me ujë. Në këtë ujë, ju shtoni pak lëng limoni dhe tani mund t'i çoni në frigorifer. Megjithëse do të mbahen pa problem, është e vërtetë që rekomandohet të mos i lini për një kohë të gjatë. Më shumë se gjithçka sepse patatja thith ujin, dhe në të njëjtën kohë, ata do të lëshojnë niseshtenë.

Një tjetër nga mënyrat perfekte për të ruani patatet e qëruara është që t’i thani mirë me pak letër ose peceta. Do t’i mbulojmë me pak letër transparente ose mbështjellëse plastike dhe i çojmë në frigorifer. Sigurisht, nëse keni çantat tipike të ngrirjes, atëherë mund t’i ruani në to, t’i mbyllni fort në mënyrë që të mos mbetet më ajër dhe t’i vendosni përsëri në frigorifer.

A mund të ruhen patatet e qëruara dhe të prera?

qëroni patatet

Siç kemi parë, ato mund të ruhen. Në një enë të madhe, me ujë që i mbulon plotësisht, do të jetë zgjidhja më e mirë. Por po, është e këshillueshme që të mos mbuloni enën e përmendur dhe gjithashtu, nëse do të bëni kurseni patatet e qëruara dhe të prera kështu, uji duhet të ndryshohet. Disa herë në ditë do të jenë më se të mjaftueshme. Bestshtë më mirë t’i konsumoni brenda një dite ose më së shumti dy. Pa dyshim, nëse duhet shumë kohë për t’i gatuar, do të vini re se si ndryshojnë ngjyrën, prandaj është më mirë t’i përdorni para se të ndodhë kjo.

Ruajtja e patateve të gatuara

Nëse i keni gatuar patatet në ujë të kripur dhe një spërkatje uthull, ju tashmë keni një pjatë të shijshme dhe të shëndetshme në tryezën tuaj. Nëse mendoni se për çfarë shërben uthulla, le të sqarojmë se patatet nuk bien gjatë procesit të gatimit. Por, pasi të jeni gati, nëse e kuptoni që keni bërë më shumë sesa duhet, mos u shqetësoni. Ju gjithashtu mund të mbani patatet e gatuara. Në çfarë mënyre? Epo, në këtë rast, është më mirë të gatuhen gjithmonë me lëvozhgën e tyre. Në këtë mënyrë, do të qërojmë se do t'i përdorim dhe pjesën tjetër, do t'i mbajmë në frigorifer. Kështu që ne mund të qëndrojmë të paprekur për disa ditë. 

Patate të qëruara me vakum 

Një mënyrë për të ruajtur ushqimin për më gjatë është përdorimi i ushqimit teknika e vakumit. Sigurisht, është më e njohura për të gjithë. Përveç se është shumë praktik, ai gjithashtu do të ruajë ushqimin tonë shumë më mirë dhe më gjatë. Prandaj, siç themi, ruajtja e tij do të bëhet brenda një rezultati optimal. Ka makineri që bëjnë punën për ne, por nëse nuk e keni, lehtë mund ta bëni në shtëpi.

Nëse doni të mbani patate të qëruara në vakum Do t'ju duhen çanta hermetike dhe një enë e madhe e mbushur me ujë. Patatet e qëruara i vendosim në qese. Ne nuk do ta mbyllim plotësisht, por do të lëmë një boshllëk të vogël. Ne e zhytim qesen në ujë dhe kjo do të bëjë që ajri të dalë plotësisht prej tij. Kjo është kur duhet ta mbyllim plotësisht. Pasi të jetë bërë kjo, ne mund ta heqim qesen nga uji dhe të kontrollojmë se nuk ka mbetur më ajër.

Për sa kohë mund të lihen patate të qëruara në ujë?

Ruajtja e patateve në ujë

Patatet e qëruara në ujë mund të lihen për dy ose tre ditë. Nëse ndiqni këshillat e mëparshme për t’i mbuluar me ujë dhe disa pika uthull, ato do t’ju ​​mbajnë pa ndonjë problem. Kur t'i përdorni përsëri, thjesht duhet t'i thani mirë dhe gati për të përgatitur një pjatë të mirë. Sigurisht, nëse doni të keni një patate shumë më krokante, gjithashtu mund t'i qëroni dhe t'i vendosni në një enë me ujë, por para se t'i skuqni. Në këtë mënyrë, ata do të humbin një pjesë të niseshtesë dhe si rezultat ata do të përtypen në gojën tonë. Një kënaqësi e vërtetë!

Ruajtja e patateve të skuqura

Ruajtja e patateve të skuqura

Nëse kurrë nuk i marrim shumat si duhet! Kjo është për shkak të kësaj nëse ju kanë mbetur patate të skuqura, mos i hidhni kurrë. Shtë e vërtetë që nëse i ngrohim përsëri, aroma dhe struktura nuk do të jenë të njëjta. Por për gjithçka ka hile. Për të ruajtur patatet e skuqura si të sapo bëra, do t'i vendosim në një tigan, me shumë pak vaj. Mundohuni të mos jetë shumë sasia e patateve. Ne do t'i skuqim për disa minuta, duke i kthyer ato. Do të shihni se si ato dalin më shumë sesa perfekte përsëri. Sigurisht që edhe ju mund të bëni të njëjtën gjë, por në furrë. Ata sigurisht që nuk lënë asnjë të vetëm në pjatë!

Nëse nuk mund t’i përdorni për darkë dhe dëshironi mbaj patatet, ju gjithashtu mund ta bëni atë. Kur të jenë të ftohta, mund t'i vendosim në një enë plastike dhe t'i derdhim një shi të vajit. Ne mbyllim enën e thënë dhe do ta çojmë në frigorifer. Thuhet se ato mund të zgjasin deri në shtatë ditë, por do të ishte e këshillueshme që të konsumohen pak më herët nëse është e mundur. Kur të shkojmë t'i hamë, do të duhet t'i kullojmë dhe t'i vendosim në një tigan, por pa vaj. Ne do t'i ngrohim ato rrumbullakët dhe rrumbullakët dhe voila.

Dhe kur dëshironi t'i konsumoni, ju rekomandojmë të bëni këtë recetë për pulën e pjekur me patate dhe perime. E shijshme!:

Artikulli i lidhur:
Pule e pjekur me patate dhe perime

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose Miguel dijo

  Përshëndetje. miq, unë do të doja të di se sa efikas është bisultito për ruajtjen e patateve të qëruara, dhe në cilën përqindje duhet të përzihet me ujë.

 2.   Luis dijo

  Përshëndetje. miq, unë do të doja të di se sa efikas është bisultito për ruajtjen e patateve të qëruara, dhe në cilën përqindje duhet të përzihet me ujë.

 3.   juan Carlos bustamante dijo

  Përshëndetje .. Do të doja të dija se si mund të mbaj patate të copëtuara dhe të ngrira pa i dëmtuar ato ... Unë dua të filloj një biznes dhe kam parë në supermarkete që ata shesin patate të gatshme për të skuqur në qese plastike dhe ato janë të shijshme ... si për të arritur atë?

 4.   Xhesika Escobar dijo

  Mirëmëngjes, unë dua të filloj një biznes dhe do të doja të dija si t'i mbaja patatet në mbulesa hermetike të prera tashmë pa pësuar ndonjë dëm.

 5.   sebastian dijo

  Unë dua të skuq patate, si mund të bëj që patatet e mia të mos bëhen të zeza ??????